
- Делян Пеевски се опитва да измести ДПС на Ахмед Доган от управляващата коалиция, като привлича кметове и общински функционери от ДПС към своята фракция „Ново начало“
- Пеевски използва натиск от различни държавни институции срещу кметове, лоялни на Доган, за да ги принуди да преминат към „Ново начало“
- На този фон няма никакви действия срещу общините, в които според експертизата на КС Пеевски е успял да си осигури изборни предимства
Две събития в столицата през уикенда отразиха все по-ясно проявяваща се политическа тенденция. В събота отново хиляди се събраха в центъра на София за протест срещу корупцията и влиянието на Делян Пеевски върху управлението на държавата. Същия ден полиция нахлу в т.нар. сараи в столичния квартал „Бояна“ и демонстративно разтури заседание на ръководството на младежката организация на ДПС, на което е присъствал и почетният председател на движението Ахмед Доган.
Това, което се разбра от акцията на МВР, е неизяснената собственост на „сараите“. В съобщение от ДПС-ДПС (фракцията на Доган) по повод сбирката на младежката организация се казваше, че „Доган и ДПС се завърнаха в дома си“. А от полицията се позоваха на сигнал за самоуправство от Данаил Папазов, бившият съратник на Доган, който премина към Пеевски – в качеството му на собственик на имота.
Важен момент в случая е, че формацията на Доган е официален партньор на коалицията между ГЕРБ, БСП и ИТН, осигурявайки й необходимото мнозинство в парламента. А фракцията на Пеевски въпреки общите действия с управляващите формално остава извън него. И от ходовете му в последните дни, включително с преминаване на нова порция кметове към „Новото начало“, ясно се вижда, че целта е хората на Доган или сами да напуснат мнозинството, така че то да зависи напълно вече от подкрепата на Пеевски, или да преминат към неговото крило.
Така, докато протестът беше насочен срещу похода на лидера на „Новото начало“ към превземането на властта в държавата, акцията на МВР в Бояна показа, че това ще стане през унищожаването най-напред на тази част от ДПС, в която останаха лоялни на Доган членове да движението.
Докога ДПС-ДПС ще е в мнозинството
Когато преди две седмици крилото около Ахмед Доган реши да остане в управляващото мнозинство въпреки сериозния вътрешнопартиен разнобой по въпроса, решението най-вероятно не се е харесало на Делян Пеевски. Разводът на ДПС-Доган с ГЕРБ, БСП и ИТН щеше да направи трите партии тотално и официално зависими от лидера на „Новото начало“ и той като че ли старателно се подготвя за този момент. Основно с гласовете на депутатите му в бюджета на правителството на Росен Желязков минаха редица спорни предложения, някои от които лично на Пеевски. С неговата подкрепа трите управляващи партии прокараха и част от кандидатите си за регулаторните органи. Така от опозиция, каквато заявка даде в началото на този парламент, „Новото начало“ се превърна в ключова част от мнозинството. По думите на лидера му – за да бъде гарантирана „стабилността“ на кабинета и „заради хората“.
С поведението си спрямо хората на Ахмед Доган ГЕРБ, БСП и ИТН осигуриха на Пеевски тази позиция на трудно заобиколим партньор. Трите формации отказаха да изпълнят коалиционните си договорки с ДПС-ДПС по назначенията във втория ешелон на изпълнителната власт и бламираха номинациите им за регулаторните органи. Според депутати от крилото на Доган всичко това се е случило под натиска на Пеевски.
Ефектът от изолацията
Това отношение логично предизвика сътресение и раздели хората на Доган. Едните – около евродепутата Илхан Кючюк, настояваха за незабавно излизане от управляващото мнозинство с аргумента да не се превръщат в параван на все по-видимата колаборация на трите партии с „Новото начало“ на Пеевски. Другите – около председателя Джевдет Чакъров, смятат, че формацията не трябва да прави резки движения поне до юни, за да не им бъде хвърлена вината, ако заради негативен доклад на ЕЦБ България не влезе в еврозоната.
Решението за оставане в мнозинството беше взето в навечерието на първия вот на недоверие към кабинета на Желязков, внесен от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“, и на практика направи излишна ролята на Пеевски като спасител на правителството. Подкрепата, която неговите депутати дадоха на кабинета, не беше решаваща за оцеляването му – с ДПС-Доган мнозинството имаше необходимите 121 гласа.
Но в събота, след поредното публично унижение на хората на Доган с полицейското им разгонване в Бояна, оперативният председател на фракцията Джевдет Чакъров заяви, че партията „много сериозно ще оцени – без всякакви компромиси, подкрепата си за правителството на ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“.
Демонстрацията на сила
В последните седмици, на фона на разделението в ДПС-ДПС по въпроса с оставането/напускането на мнозинството, Пеевски демонстрира сила чрез привличането на хора от крилото на Доган към „Ново начало“. Точно преди вота на недоверие пресцентърът на ДПС-НН разпространи снимка на Пеевски с кметовете на три разградски общини – Белгин Шукри (Исперих) Алкин Неби (Кубрат) и Ахтер Велиев (Завет), както и зам.-кметицата на Разград Хабибе Расим и общинският председател на местната структура на ДПС в областния град Али Назмиев. От съобщението се разбра, че всички те преминават към фракцията му. Седмица след това с Пеевски се снимаха и Севгин Шукри, кметът на друга разградска община – Лозница, и общинският председател на местната партийна структура Ибрахим Ахмедов. Ден след това по същия начин – чрез снимка с Пеевски, беше оповестено и присъединяването към „Новото начало“ на кмета на Силистра Александър Сабанов, който се яви на местните избори през октомври 2023 г. като независим кандидат.
Паралелно Пеевски търси легитимация и в чужбина – по време на заседанието на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) стана ясно, че депутатите от „Новото начало“ са вече част от групата на консерваторите и патриотите, като за решението съолщи представител на партията на унгарския премиер Виктор Орбан „Фидес“. Досега „Ново начало“ не членуваше никъде, след като в края на миналата година фракцията на Пеевски беше изключена от групата на либералите – АЛДЕ, част от която е ДПС. Групите в ПАСЕ повтарят европейските политически семейства в европарламента, където двамата евродепутати на Пеевски – Танер Кабилов и Елена Йончева, са независими.
Тактиката с „кражбата“ на кметове
Тактиката на Пеевски с привличането на кметове на ДПС не е нова и му донесе успех на парламентарните избори. Чрез силното им влияние върху електората на движениета успя да победи преките си конкуренти от крилото на Доган в три от смесените региони – Шумен, Търговище и Кърджали, както и в области с компактно мюсюлманско население като Благоевград, Пазарджик и Хасково. С преминаването на кметове и партийни функционери от Разград на страната на „Новото начало“ ударът за ДПС-Доган е още по-силен, защото регионът е смятан за нещо като бастион на фракцията около почетния председател. С близо 18 хил. гласа тя беше първа политическа сила на изборите срещу скромните 3 хил. гласа за „Новото начало“. С преминаването на четирима кметове от общо седем общини от региона към Пеевски той ще има влияние върху по-голямата част от избирателите на ДПС, защото кметът на Разград Добрин Добрев, спечелил местнте избори като независим, е от БСП и е близък до Драгомир Стойнев, който пък се сочи за близък до Пеевски. Така верни на ДПС-Доган остават само кметовете на две общини – Самуил и Цар Калоян.
С държавната бухалка
От ДПС-ДПС обясниха „измяната“ на кметовете си с натиск от различни държавни институции към тях. „В продължение на един месец ние сме в непрекъснати разговори с тези хора. Обясняват ни за непрекъснати проверки от бухалките на Делян Пеевски, всички възможни институции – Агенцията за държавна финансова инспекция, Сметната палата, НАП. Те са принудени с натиск да направят това, аз съм убеден, че това не е тяхната доброволна воля“, разказа Хасан Адемов, който е депутат от Разград, пред „Нова тв“.
Като пример хората на Доган сочат и кмета на Кубрат Алкин Неби, който миналата година на два пъти беше санкциониран с глоби от КПКОНПИ по сигнали на „физическо лице“. Веднъж заради конфликт на интереси – за сключени от него договори за наем на общински пътища с майка си и сестра си. След това – че е издавал заповеди за полагане на извънреден труд във връзка с подготовката на изборите за европарламент, в които включил и себе си. Неби обжалва в съда санкциите за общо 23 хил. лв. и според хората на Доган минаването му към „Новото начало“ става точно когато Върховният административен съд трябва да се произнесе.
Десетина дни пък преди да премине към Пеевски синът на кмета на Исперих Белгин Шукри беше хванат от полиция да шофира дрогиран. Подозрения за натиск има и върху кмета на Завет Ахтер Велиев, чието семейство са крупни земеделски производители в района. Интересно е да се види дали впрегнатите за сействие институции ще забравят за нарушенията, след като кметовете вече са в „Новото начало“
Засега Пеевски не може да направи пробив в друг регион, където ДПС-Доган получи добър резултат на изборите – Силистра. Там крилото на Доган стана първа политическа сила с малко над 11 хил. гласа срещу 3500 за „Новото начало“. По време на кампанията кметицата на Дулово Невхис Мустафа се оплака от натиск и заплахи към семейството й, а в началото на март домът й беше претърсен от полицията по досъдебно производство на районната прокуратура срещу сина й за разпространение на порнографски материали. Въпреки това засега кметовете на ДПС в региона се още са лоялни на Доган.
Вероятно по тази причина Пеевски се е насочил към привличането на кмета на областния град Александър Сабанов, избран с подкрепата на широк кръг от партии, между които и БСП. Сабанов беше депутат от ВМРО в третия мандат на Бойко Борисов, когато управляваше заедно с „Обединените патриоти“. С преминаването му към „Новото начало“ Пеевски вече има втори кмет на областен град след кмета на Кърджали Ерол Мюмюн.
След разцеплението на ДПС продължават да се натрупват случаите, в които хора от местната власт, останали лоялни на Ахмед Доган, са обект на често яростна атака от различни органи на държавата. На този фон е още по-красноречиво пълното бездействие на институциите по отношение на общините, в които Пеевски успя да си осигури изборни предимства. Няма и никакъв знак, че доказаните и от Конституционния съд измами в изборните секции се разследват.
„Капитал“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране