
Софийският градски съд разреши издаването на европейска заповед за арест на бившия следовател Петьо Петров-Еврото, предава БТА. СГС също така прекрати и върна на прокуратурата делото срещу срещу Петров.
Според съдия Мирослав Георгиев има разминавания в датите между диспозитива и обстоятелствената част в обвинителния акт. Петров и днес е нередовно призован и не се яви в съдебната зала. Според съдия Георгиев делото е публично известно и фактът, че Петров не се явява, води до извода, че се укрива.
Адвокатите на пострадалите поискаха обвинителният акт да бъде върнат на прокуратурата, тъй като не е посочено с каква сума е ощетен конкретно всеки от пострадалите. Държавното обвинение е посочило обща сума, мотивира се адвокат Минчо Спасов, който защитава интересите на част от пострадалите.
Той поиска отвод на прокурора по делото, тъй като Ивайло Петров е бил командирован от районната прокуратура, а после и предложен за заместник-градски прокурор. Според съда тези доводи не са свързани пряко с делото и отказа искането за отвод.
През януари Софийският градски съд направи втори опит да даде ход на делото. Причината за отлагането тогава бе нередовна процедура по призоваване на част от страните в процеса.
Делото бе образувано на 28 юли 2021 г. Според обвинението в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г., чрез използване на неистински документи, Петров е получил без правно основание, с намерение да го присвои, чуждо движимо имущество – 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 хиляди евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лв., собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова.
Явор, Пролетина и Юлия Златанови също не се явиха. Първият опит за начало на процеса бе миналата есен. Тогава съдът върна делото на прокуратурата с мотив, че са допуснати редица нарушения. Прокуратурата протестира това и по-горната инстанция отмени връщането на делото в края на ноември.
И до момента Петров не е качен със снимка в сайта на Интерпол в раздела за издирваните по целия свят с червена бюлетина българи.
Преди няколко дни имаше специално няколкочасово изслушване в парламента на ръководствата на МВР и ДАНС по искане на депутати от ПП-ДБ и посветено на Петьо Петров-Еврото, включително и за това дали и как се издирва той. В процедурата участваха зам.министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов, зам.шефът на ГДБОП Боян Раев, директорът на националната полиция Мирослав Рашков и шефът на ДАНС Пламен Тончев.
Тогава зам.министър Йосифов обяви, че считано от датата на обявяване на лицето за издирване, са извършени множество оперативно-издирвателни мероприятия за установяване на неговото местонахождение. Проверени са адреси, за които има данни, че лицето ползва за местоживеене, и служебни адреси на негови фирми в София и Враца. Проведени били беседи със свързани с Петров лица, вкл. роднини. „Извършени са проверки за ползвани мобилни телефонни номера, за същите са изискани данни от мобилни и интернет оператори. По международна линия са отправяни периодични запитвания до международните служби за страни, в които има данни, че пребивава“, каза в НС Йосифов.
Той обяви, че проверки са направени в Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. „Положени са всички усилия за установяване Петьо Петров и задържането му“, твърдеше зам.-министърът на вътрешните работи.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране