Има голям риск за Делян Пеевски да не влезе в парламента и той обикаля България, не защото е уверен, а защото е неуверен. Това обяви по БНТ съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. „Делян Пеевски се разхожда напред-назад все едно, че гарантирано ще влезе в парламента. Аз пък се съмнявам, че ще влезе“, заяви Петков.
Той обяви, че ако все пак и двете ДПС-та влязат в парламента, то коалицията ПП-ДБ няма да работи отново с Пеевски, и то не защото говори странно и с обидни епитети, а защото като опре ножът до кокала за антикорупционно законодателство, той се отказвал.
„Бойко Борисов има роля за поставянето на Пеевски в „Магнитски“, защото подготовката за вкарването в списъка трае от 12 до 18 месеца, каза другият съпредседател на ПП Асен Василев. „Пеевски бе обявен през юни 2021 г. Т.е. процедурата е задействана най-рано в края на 2019 г ., когато е правителството Борисов 3. До това правителство САЩ са подали искания за документи, свързани с Пеевски . „Мислите ли, че Борисов не е знаел? И че не е уведомил Пеевски? „, каза Василев пред БНТ във вторник.
В сряда Кирил Петков заяви и, че не държи да имат министри и да имат министър-председател. „Пред българските граждани слагаме модел, който позволява да има управление, без партиите да си имат доверие. Такъв модел виждаме в Италия и Франция – на равноотдалечен от партиите премиер, експерт, с обществено доверие, който да припознава основните политики в програмата ни“, обяви той.
„Направихме много грешки, но нито едно действие, продиктувано от страх или корупция. Много политици са силни на хубавите думи, но не и на действията“, допълни Петков.
Относно равносметката за последните 9 месеца управление на ПП-ДБ той коментира: „Не направихме едно решение, което да е функция на страх или на корупция. Да, направили сме няколко грешки, но винаги мотивацията ни беше – това е нашата визия за България напред, ние действаме и с хората, с които не можем да продължим, спираме да работим. Ако ГЕРБ беше продължил да се движи по антикорупционните ни политики, трите закона по ПВУ, щеше да има ротация. Но тогава си спомняте как имаше едно споразумение, на което имаше реформи, но нямаше дати.“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране