Служебното правителство затяга контрола върху директните поръчки и ще направи всичко възможно държавният ресурс да минава през правилата на Закона за обществените поръчки. През последните четири години вместо да се използва въпросният закон и да се спазват правилата по възлагане, почти половината държавен ресурс е минал през „инхаус“ или директни поръчки. Това разкри служебният финансов министър Асен Василев при отчета на кабинета за първия месец от встъпването му в длъжност.
Той бе категоричен, че те са непрозрачни, при тях фирмите директно се договарят с частни подизпълнители. Не минават по Закона за обществените поръчки, през тръжни процедури и всички други неща, които законодателят е предвидил. Използва се вратичка в закона, която е за спешни и неотложни случаи и това се превърнало в порочна практика, обобщи Василев. И добави,че за въпросните поръчки дори няма публична информация, както и че се работи по решение на Министерски съвет, с което силно да се ограничи тази практика.
Държавна финансов инспекция ще проверява и големите възложители на обществени поръчки, стана ясно от думите на министъра.
Имаме изпреварваща събираемост, очакваме да съберем повече в бюджета, отколкото е предвидено, обяви още Василев.
По думите му „наваксваме с изоставанията в Агенция „Митници“. Василев даде за пример липсата на кадри в терминал „Росенец“, където ситуацията вече е променена. Той разказа, че заварил щатна численост от 5 митничари, които трябва да покриват 24-часови смени.Това вече е преодоляно. Увеличен е щатът на Агенция „Митници“, вкарани са колеги от НАП, от „Гранична полиция“, така че в момента имаме комбинирани екипи, които установяват ефективен контрол над най-голямото пристанище за внос на нефтени продукти в България, обясни финансовият министър.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране