
Изтъкнати учени*, сред които проф. д.ю.н. Ангел Калайджиев, доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева не бяха включени в списъците с хабилитирани преподаватели в конкурс за гражданските отделения на окръжните съдилища поради съмнения в тяхната компетентност в областта на гражданското право. Това реши мнозинството в Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС),съобщи специализираният правен сайт lex.bg.
Решението беше взето с 6 на 4 гласа като против бяха председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова, Цветинка Пашкунова, Атанаска Дишева и Олга Керелска.
Гласувалите „за“ изключването бяха представляващият ВСС Боян Магдалинчев, Боян Новански, Драгомир Кояджиков, Даниела Марчева, Севдалин Мавров и Стефан Гроздев.
На заседанието си вчера СК на ВСС трябваше да одобри списъците с магистрати и хабилитирани учени и след това от тях да избере членове на комисията в конкурса за преместване в гражданските отделения на окръжните съдилища.
От името на Комисията за атестирането и конкурсите Атанаска Дишева докладва, че от юридическите факултети на университетите са подали имената на хабилитираните преподаватели и ВСС трябва да актуализира своя списък като добави в него нови преподаватели, сред които проф. Ангел Калайджиев, доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева.
Драгомир Кояджиков обаче възрази срещу това предложение. По думите му те били преподаватели по търговско право, не по гражданско и съответно нямали необходимата квалификация да участват в комисия в конкурс за гражданските отделения.
Цветинка Пашкунова категорично не се съгласи. Тя за пореден път напомни, че списъците са подадени от висши учебни заведения, които са автономни и посочи, че в университетите катедрите са по „Гражданскоправни науки“, в които се включват както гражданското, така и търговското право. И изрази и опасенията си, че с тези решения Съдийската колегия дава възможност за оспорване на конкурса и се създава риск за минирането на другите конкурси.
Боян Новански подкрепи Кояджиков като заяви, че на всички е ясно, че професор Ангел Калайджиев е изтъкнат специалист по търговско право.
Даниела Марчева се присъедини към двамата като каза, че Законът за съдебната власт въвежда изискването хабилитираният учен по правни науки, който участва в комисията, да е по съответната материя. Тогава Атанаска Дишева попита колегите си по какви критерии кадровиците ще преценяват компетентността на хабилитирания учен – дали към момента на избора му ще се преценява по каква дисциплина преподава, или към момента на оценяване на кандидатите, дали ще се гледа хабилитационният му труд и кой точно – този за доцент или за професор.
Тя сподели и друго: „Имам информация, че хабилитиран учен в списъка, няма да соча име, нито има хабилитационен труд по гражданско право, нито преподава по тази дисциплина“. После изтъкна, че проф. Калайджиев има докторат и учебник по облигационно право, но във ВСС се съмняват в неговата компетентност.
Дишева заяви, че с тези си действия ВСС създава сериозен риск за конкурсните и допълни, че не е ясно в бъдеще какъв още „заек ще бъде изваден от шапката“, за да се възрази срещу някой конкурс.
Председателят на ВКС Галина Захарова не издържа и призова за преустановяване на дебата:
„Дълбоко вярвам, че особено опасни последици за тези конкурси (за преместване в окръжните съдилища – бел.ред.) няма да настъпят. Това, което се случи с конкурса за повишаване в търговските отделения на апелативните съдилища, няма нищо принципно и обективно. Дълбоко се надявам подобен прецедент да не бъде повторен никога.
Да спрем с дебата за компетентността и квалификацията на дълбоко уважавани от мен колеги като проф. Ангел Калайджиев и доц. Таня Бузева, защото ме е срам“.
Драгомир Кояджиков отговори, че няма да има проблем с бъдещите конкурси. И даде следния пример: „След определянето на хабилитирания учен, член на КАК например вижда, че е избран Иван Русчев (единственият юрист академик в момента – бел. ред.) и го пита за неговия труд“.
Дишева отговори с ирония, че към въпросите, които ще се задават на учените може би трябва да бъде: „Считате ли се, г-н професоре, за достатъчно компетентен да участвате в нашия конкурс“.
Даниела Марчева на свой ред реши да уточни позицията си като посочи, че един преподавател по гражданско право трудно би оценил дело за несъстоятелност.
В тази връзка следва да се отбележи, че гражданските и търговските съдии постоянно сменят специализацията си. Като пример може да бъде посочен последният конкурс за гражданските отделения на апелативните съдилища. В него участваха и се класираха съдии, много добри специалисти по търговско право и работили преди това с години в търговските отделения на окръжните съдилища. В конкурсната комисия обаче участва преподавател по гражданско право, който е трябвало да оцени работата на тези търговски съдии по търговски дела. И го е сторил, без от това да възникне някакъв проблем.
На финала на дискусията с 6 на 4 гласа проф. Ангел Калайджиев, както и доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева не бяха включени в списъците на хабилитирани учени по гражданско право.
А за редовни членове на комисията в конкурса за преместване в гражданските отделения на окръжните съдилища бяха избрани съдиите Милен Славов (АС-Варна), Иво Дачев (АС-София), Росица Темелкова и Събина Христова (АС-Бургас), както и проф. д-р Анелия Мингова.
Резервни членове са съдиите от АС-София Атанас Кеменов и Светлин Михайлов, както и акад. проф. Иван Русчев.
Дискусията е продължение на спора за компетентността на доц. д-р Венцислав Петров, специалист в областта на гражданското право, който беше част от състава на комисията в конкурса за повишаване в търговските отделения на апелативните съдилища.
Признатите от Съдийската колегия за неспециалисти в областта на гражданското право надали имат нужда от представяне на правната аудитория, а и изчерпателно посочване на десетките им научни трудове е невъзможно. „Лекс“ публикува само кратка справка:
Проф. Ангел Калайджиев е доктор на юридическите науки и професор в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Става доктор на юридическите науки с дисертационния труд „Безкасовото плащане“, а научната степен “доктор по право“ придобива с дисертация на тема „Договорът за поръчителство“. Дългогодишен преподавател по търговско и по облигационно право. Автор на учебник по облигационно право.
Доц. Таня Бузева започва преподавателската си кариера като асистент по гражданско и семейно право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Дисертационният труд, с който става доктор по право, е на тема „Холдинг”. А монографията ѝ за доцент е „Увеличаване на капитала на акционерно дружество“.
Доц. Мария Кьосева става доктор по право с дисертацията „Гражданскоправен статус на Българската православна църква“. Хабилитационният ѝ труд за доцент е на тема „Картелът в конкурентното право“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране