29.02.2024 | 19:22
Правителственият „Авиоотряд 28“ иска нова дерогация за „Лукойл“, за да пазарува евтино
Авиационният оператор се сетил, че му изтича договорът

Държавният авиационен оператор, по известен като „Авиоотряд 28“, е изпратил вчера абсурдно писмо до транспортния министър Георги Гвоздейков с искане за дерогация за доставката на авиационно гориво. В документа от авиоотряда сигнализират министъра, че днес изтича договорът за доставка на гориво от “Лукойл Ейвиейшън България”, и се оплакват, че не могат да изпълняват задълженията си. Затова настояват за дерогация за авиационното гориво и възможност да продължат да доставят от “Лукойл Ейвиейшън България”. Предлагат се и алтернативни решения, но търсени в последния възможен момент и половинчати.

В писмото си до Гвоздейков от авиоотряда изтъкват, че досега са доставяли гориво по договора с “Лукойл” на цена от 1009.53 американски долара на тон. От авиационния оператор изпратили писма до трите лицензирани наземни оператора – “Голдеър Хендлинг България”, “Соф кънект” и “Суиспорт България”, но получили отговор само от “Соф кънект”, които предложили цена от 3440 евро на тон и настояват за депозит в размер на 200 000 евро. Допълнително били проведени разговори с “Shell&MOH Aviation”, които отговорили, че не могат да доставят при посочените условия, а и смятат да замразят дейността си на българското летище. И този отговор е получен в последния момент – на 27 февруари. При тази фактология от авиооператора предлагат три варианта – дерогация за “Лукойл”, допълнителни преговори с “Shell” за временен договор до края на юни 2024, когато дружеството спира работа, или закупуване от “Соф кънект” на високи цени.

Това писмо повдига множество въпроси. Не е ясно защо дружеството се сеща да уведоми министъра в последния възможен момент, след като проблемът за доставка на авиационно гориво бе нееднократно обсъждан в хода на мъчно гласуваното в НС отпадане на дерогацията за руското гориво. Многократно председателят на енергийната комисия в НС Делян Добрев е изтъквал, че не вижда никаква причина да има проблем, след като рафинерията продължава да работи и авиационното гориво може да се произвежда и от неруски петрол. Не става ясно защо е чакан последен момент за допълнителни проучвания и защо не е положено усилие да се влезе в контакт с всички възможни доставчици.

Известни са обаче силно обтегнатите отношения между Гвоздейков и авиоотряда. По време на служебния кабинет бе предвидено дейността на спешната медицинска помощ по въздуха да бъде иззета от оглавяваното от Гвоздейков ново дружество и прехвърлено към авиоотряда. Към момента няма коментар от ресорното министерство какви стъпки ще бъдат предприети.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране