Правителството ще изпраща сигнали за потенциални злоупотреби с европейски средства директно без посредници до Европейската прокуратура. Това обяви в петък в Министерски съвет премиерът Кирил Петков.
“Министерски съвет ще стане директна точка за контакт към Европейската прокуратура, така че сигнали от МС, ще ходят директно към Европейската прокуратура, без да трябва да има други посредници”, каза Петков в отговор на журналистически въпрос и направи уточнението, че смятал да обяви официално новината идната седмица.
„Аз искам да направя нови отношения между Eвропейската прокуратура и МС, ще имаме възможността да няма посредници за информацията, за да можем най-експедитивно да пращаме сигнали, които са свързани с корупция с европейски средства”, добави още премиерът.
В края на ноември стана ясно, че европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е поискала да получава сигнали директно от МВР и агенция „Митници“ без връзката с тези институции да минава през Върховната касационна прокуратура. Тогава стана ясно, че България ще нотифицира и тези две структури и контактът между тях и европейската прокуратура занапред ще е директен.
Искането за оставка на главния прокурор Иван Гешев ще бъде разгледано на извънредно заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). Предложението е от министъра на правосъдието Надежда Йорданова. Тя се позовава на информация, предоставена от вътрешния министър Бойко Рашков. Искането е на основание чл. 33, ал. 1 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) и чл. 26, ал. 1 и 3 от Правилника за организация на дейността на Висшия съдебен съвет.
Причината – наличие на обстоятелства по чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията на Република България във връзка с информация.
Извънредното заседание на пленума на съвета е насрочено за 10 март 2022 г. от 09.30 часа в сградата на ВСС.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране