Дали все още има наивници, които смятат, че след смяната на Иван Гешев с Борислав Сарафов в прокуратурата ще настъпят нови времена? Надявам се, че не, защото противното би означавало, че имаме сериозен проблем с адекватността.
Да кажеш, че началникът е лош, а заместникът му е добър е доста странна логика. Нали същият този началник е избрал заместника си. А заместникът е изпълнявал нарежданията, докато един ден не е решил, че вече иска сам да е началник.
Това е принципна постановка и тя е прекалено суховата, за да опише случващото се у нас през последния месец и половина. От толкова време горе-долу довчерашният главен прокурор (Гешев) воюва с днешния (Сарафов). През това време станахме свидетели на грозни сцени и ни бяха дадени редица доказателства (волю или неволю), че ръководството на тази институция просто трябва да си ходи.
От месец и половина Гешев и Сарафов се замерят с кал и компромати. Единият пуска сигнали, другият пуска записи. Единият разказва, че се опитали да го взривят с бомба, другият – че се страхува за живота си и иска държавна охрната.
Кулминацията на тази битка настъпи през последните два дни. Гешев бе свален от поста, за да бъде качен там Сарафов. Какво означава това за издържащите с данъците си тази институция? Че получават много от същото. Т.е. колкото Гешев реши пробелмите им с корупцията, толкова ще стори и Сарафов. Единствените печеливши от това са политиците. Първото нещо, което Сарафов каза, че ще направи, е да преразгледа исканията за имунитети на Бойко Борисов и Кирил Петков. Случайност? Не мисля.
Колкото и Сарафов да се опитва да се представи за нещо различно от доскорошния си началник, това просто няма как да стане. Ето кратка историческа справка по формата на цитати:
20 март 2019 г. – „На 99.9% е сигурно, че няма да участвам в състезанието за нов главен прокурор. 100% дава само Господ“. Иван Гешев.
През октомври той е единствен кандидат за поста и е избран от ВСС с внушително мнозенство. На 18 декември 2019 г. е назначен за главен прокурор.
18 май 2023 г. „Може би сега е моментът категорично да заявя, че не съм и не желая да бъда кандидат нито за главен прокурор, нито да изпълнявам тази длъжност“. Борислав Сарафов пред „Дневник“.
На 16 юни 2023 г. е назначен за и.д. главен прокурор.
Намирате ли прилики? Аз се сещам само една разлика. Сарафов не е избран за пълен седемгодишен мандат, но може би трябва да почакаме. Няма нищо по-постоянно от временното.
Още един въпрос – ако един човек каже, че не иска да става главен прокурор, а след това охотно приеме поста, може ли да му се вярва?
Ако ти критикуваш довчерашния си началник, че е ползвал институцията за лични цели, а днес заявиш, че трябва да се разследва как са подадени сигналите срещу теб и как е работено по тях, за какви цели ползваш институцията? За обществено или лично благо?
Ако твърдиш, че не действаш по политическа поръчка, а първата ти работа е да преразгледаш делата срещу политици, какво означава това?
Да не говорим, че си бил избран на поста от същите хора, които пламенно защитаваха, а после пламенно свалиха Гешев. Това означава ли, че те изведнъж са прогледнали за проблемите в прокуратурата или просто действат по поръчка както и досега?
Изобщо положението е както в онзи изеткъл запис на разговор между Гешев и Сарафов, разпространен преди няколко седмици. В него новият главен прокурор казва:
„Не се прощаваме. Играта продължава – прегрупираме се кой на каква позиция е!“
И те успяха – прегрупираха се и остават.
Това е партиен преврат в прокуратурата
Смяната на Иван Гешев с Борислав Сарафов потвърждава тезата ми за задкулисен и престъпен преврат в прокуратурата, който бе прокаран с цената на имитация, че има политическа воля за реформа на съдебната система. Такава позиция изрази правозащитникът адв. Михаил Екимджиев. Според него още преди месец, когато „Сарафов се държеше като домашен любимец на Гешев и изведнъж реши да му се озъби след т.нар. опит за атентат“, е станало ясно, че кукловодите го готвят за тази позиция, коментира той.
„Сарафов и досега не е обяснил какво е имал предвид с думите си, че много добре познава Гешев и заради това се страхува за живота си и поиска охрана. Защо се премълчава сега това? После да си зададем въпроса за безпроблемното отпътуване на Петьо Еврото от България пред зоркия поглед на българския институции“, коментира адв. Екимджиев.
Правозащитникът постави под съмнение твърденията на Сарафов, че може да бъде независим. „Как може да бъде независим, след като се страхува от Гешев, а и се твърди, че е бил в близки отношения с Петьо Еврото, който практически е управлявал съдебната система от името на своите политически повелители Борисов и Пеевски?“, пита Екимджиев.
Той прогнозира, че престоят на Сарафов като главен прокурор вероятно ще продължи повече от три години заради липсата на политически консенсус в Народното събрание.
Адв. Екимджиев е убеден, че Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет е взела незаконно решение за избора на Сарафов. Той напомни, че главният прокурор се избира и освобождава от Пленума на ВСС, т.е. от разширеният състав на съдебния съвет, в който участват и съдиите.
„Прокурорската колегия използва процедура, отнасяща се за ръководител на затънтена районна прокуратура, която бе приравнена със статута на главния прокурор“, каза адв. Екимджиев.
„В случая става дума за брутална политическа поръчка и аз апелирам колегите от „Правосъдие за всеки“ да организираме някаква форма на професионално неподчинение и да не приемаме решенията на тези въшки, в чиято дейност прозира престъпно влияние“, призова правозащитникът.
Той призова депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) да видят как е компрометирана идеята за техния компромис в името на съдебната реформа.
„Те трябва да помислят дали тази коалиция, която затрива всичко смислено в идеите им за съдебната реформа, трябва да бъде продължена. Очевидно е, че зад гърба им се прави същото, което се прави през 2015 година (когато беше опраскана предишната конституционна реформа от ГЕРБ и ДПС – б.р.). Стана ясно, че задкулисните кукловоди от пуснатия от Иван Гешев запис – „Банкята“ и Пеевски – просто си сменят Гешев с някого, когото пак ще си монтират там чрез своите марионетки в Прокурорската колегия. Какъв е смисълът от целия този ажиотаж, за да бъде сменена главата под каскета?“, коментира Екимджиев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране