От следващата седмица всички български граждани, които получат съобщения, че са съдени от арбитражен съд, спокойно могат да ги хвърлят в кошчетата. Това каза омбудсманът Мая Манолова, след като депутатите приеха предложените от нея промени в Гражданския процесуален кодекс, с които се забранява частните арбитражни съдълища да събират дългове. Манолова обясни, че след като законът се обнародва, от следващата седмица всички граждани, включително и тези, които имат висящи дела, вече са недопустими.
„Гражданите отбелязаха една много важна победа срещу монополите, колекторите,частните арбитражни съдилища. Тази победа стана благодарение на доброто взаимодействие между гражданите, омбудсмана и НС. Искам да благодаря на депутатите в различни цветове, че защитиха гражданите и правото им да се защитават в държаве съд, а не да бъдат рекетирани от частни съдилища“, допълни Мая Манолова.
Тя изказа благодарност към народните представители, че не са се поддали на корпоративен натиск и за доброто институционално взаимодействие между парламента и омбудсмана. По думите й законът предвижда по всички висящи производства и такива, които ще се заведат в следващите няколко дни да има незабавно прекратяване, тъй като тяхното разглеждане от арбитражни съдилища е недопустимо.
Мая Манолова обясни, че с промените се намаляват и юрисконсултски възнаграждения по време на делата с Топлофикация и други дружества. Според омбудсмана сме свидетели на това, че дела се завеждат само за юрисконсултски възнаграждения, за да може монополиста да прибере още и още от своя клент. С новите промени тези възнаграждения бяха намалени 6 пъти. Досега Топлофикация искаше по 300 лв пред Софийски районен съд, 300 лв при възражение на длъжника и 300 лв пред частен съдебен изпълнител , а сега таванът ще е вместо 3 по 300, 3 по 50, тоест от 900 пада на 150 лв., обясни Мая Манолова.
Гласуването на второ четене на промени в Гражданския процесуален кодекс парламентът реши арбитражните съдилища да се вписват в регистъра към Министерство на правосъдието. Съгласно приетите промени в преходните и заключителни разпоредби на законопроекта за Гражданския процесуален кодекс, с които се изменя в Закона за международния търговски арбитраж председателите на арбитражните съдилища да представят до министъра на правосъдието заявление за вписване в регистъра на арбитражните съдилища към министерството.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране