Вчера сутринта Специализираната прокуратура публикува серия от снимки на иззети антики на Васил Божков, определяйки ги като „нови“.
„В приземни помещения в сградата са намерени и иззети множество нови предмети, носещи признаците на културно-исторически ценности, които са с неизяснен произход и в нереставриран вид.“
В отговор на обвиненията на Божков, че въпросните антики са пренасяни и съхранявани по начин, който може да ги увреди, от прокуратурата подчертават, че именно в неговите офиси те са „съхранявани в пълно несъответствие с международните стандарти за опазването им.“ И прилагат снимки.
Никъде в прессъобщението не се твърди, че снимките са направени днес, но употребата на сегашното време и определението „нови“, използвано многократно, не индикира, че всъщност снимките са отпреди… 4 месеца.
Това посочи и самият Божков в коментар във Facebook, като отбеляза:
„За да заснемат публикуваните кадри, на 5 февруари са принуждавали служители на фондация „Тракия“ да вадят предмети от хранилищата и да ги оставят по земята.“
Това се потвърждава от метаданните на снимките, пратени от самата спецпрокуратура. Във файловете на снимки стандартно се пазят EXIF метаданни, информация за това какво устройство е заснело конкретния кадър, с какви настройки на експозиция, с какво фокусно разстояние и пр. – основната полза на тези данни е за професионалните фотографи.
Но в тях се крие и истинската дата на заснемане на кадрите – а не тази на запазването на файла. И тя сочи, че всички снимки, публикувани днес, са заснети на 05.02.2020 г., между 11 и 13 ч. Или два дни, след като реставратори, експерти и поемни лица влязоха в сградата на „Нове холдинг“, за да описват предметите в колекцията.
По-горе се вижда и днешното датиране „2020-06-02“, т.е. – ясно е, че няма как да са разместени ден и месец.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране