Българските граждани многократно са информирани за предприетите действия по всички случаи от висок обществен интерес. Информацията по конкретните казуси е публикувана на интернет страницата на прокуратурата.
Това написаха на страницата си във Фейсбук от Прокуратурата на Република България във връзка с извънредния брифинг на премиера Кирил Петков.
Ето какво още пишат от държавното обвинение:
„Всеки български гражданин следва да спазва Конституцията и законите в Република България. Прокуратурата очаква от министър-председателя г-н Петков и от г-жа Бориславова да предоставят списък с лица, за които твърдят, че са евентуални извършители на криминални и икономически престъпления, както и данните за това.
Върховна касационна прокуратура ще извърши обстойна проверка като изпълни в цялост задълженията си, съгласно нормативната уредба на Република България“.
По-рано на извънреден брифинг в Министерски съвет премиерът Кирил Петков обяви, че ще попита Иван Гешев по 9 въпроса, сред които случая „Мата Хари“ и теми, свързани с Делян Пеевски.
„С удоволствие приемам поканата. Поканен съм на разпит, за да оповестя информации, които са публично известни, с които той би се радвал допълнително да се запознае“, обясни той.
Ето и въпросите, които министър-председателят ще зададе на главния прокурор:
Какви действия е направила прокуратурата по казуса с Мата Хари, след като Бойко Борисов заяви, че знае коя е авторката на снимките от неговата спалня – направено ли е разследване дали тя е внесла кюлчетата там или те са били в чекмеджето на тогавашния премиер?
След санкциите по „Магнитски“ и обвиненията срещу Васил Божков, има ли допълнителни разследвания и срещу останалите оповестени от САЩ – Делян Пеевски, Александър Манолев, Илко Желязков?
Има ли директна връзка между заема на „Булгартабак“ в ББР и факта, че Пеевски е бил акционер в холдинга?
Медиите обявиха, че заемът на „Роудуей кънстракшън“ в ББР е взет от адвоката на Румен Гайтански – Вълка. Има ли връзка с Гайтански и правомерно взет ли е заемът?
Обвинен ли е Петьо Петров – Пепи Еврото във връзка със случая „Осемте джуджета“
Има ли връзка със строителните компании, работещи по язовирите у нас и Таки?
Какви стъпки са направени по „Барселонагейт“ след като испанските власти са ни информирали за потенциално свързано с казуса пране на пари?
Има ли връзка между случаите с „Автомагистрали“ и изнасянето на торби с пари и организацията ГЕРБ?
Защо „Булгаргаз“ и Николай Павлов са се отказали от количества азерски газ, които са могли да стигнат до България и които биха свалили цената за потребителите?
Министър-председателят увери, че ще изготви списък с медийни публикации по въпросите си, който ще предостави в помощ на Прокуратурата.
Премиерът Кирил Петков и началникът на политическия му кабинет Лена Бориславова ще бъдат призовани във Върховната касационна прокуратура, за да предоставят списък с лицата, за които Кирил Петков е заявил пред главния прокурор Иван Гешев, че са в основата на корупцията, но срещу тях не са предприети действия.
Няколко часа по-рано стана ясно, че държавното обвинение призовава Кирил Петков и ЛЕНА Бориславова във връзка с казаното от министър-председателя, че „отговорни за корупцията у нас са около 20-ина души“. От прокуратурата мотивират призовките им със законовото задължение на всеки, който разполага с данни за извършено престъпление, да ги даде на разследващите. Началникът на кабинета на премиера Лена Бориславова е призована, защото е присъствала на срещата Гешев – Петков в Министерския съвет.
Коментарът си за 20-имата Петков направи първо в Брюксел, където заедно с Иван Гешев бяха изслушани от евродепутати.
Наред с това призовките на Петков и Бориславова са продължение на петъчната изненадваща среща на министър-председателя и главния прокурор в Министерския съвет. Тогава обаче информация за обсъждане на такава тема нямаше.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране