Българската прокуратура е ключов политически играч, а който я контролира, притежава всички необходими механизми да направлява политическите процеси в България. Това отново стана видно през тази седмица, след като държавното обвинение започна координирана акция по обезглавяване на „Продължаваме промяната“ (ПП).
Искането на имунитета на Кирил Петков, арестът на сътрудника на Асен Василев и предложението за сваляне на имунитета на Лена Бориславова се случва само в рамките на 5 дни. Действията срещу ПП ангажират две различни прокуратури – Софийската градска прокуратура и Софийската районна прокуратура, което означава, че над тях трябва да има координиращо звено, което да ги направлява.
Допускането, че акцията може да е некоординирана, звучи абсурдно. Трите дела срещу водещите фигури на ПП обхващат събития, които са се случили през последните три години, а разследванията се представят като приключили в един и същи момент. Моментът е точно преди да бъде връчен на ГЕРБ първият мандат за съставяне на правителство, чийто успех зависи и от политическите преговори дали Борислав Сарафов ще бъде оставен като главен прокурор.
Според политолога от БИПИ Теодор Славев искането на имунитетите е политическа акция срещу ПП. „И според мен няма да спре до тук, а ще продължава“, каза той пред Mediapool. По думите му с разследванията срещу Бориславова и Петков се цели да се накърни и имиджът на партията на Кирил Петков и Асен Василев.
„Опитват морално да делегитимират „Продължаваме промяната“, за да може в едни евентуални преговори те да загубят моралния кредит, който имат на хора в кръстоносен поход срещу корупцията. Очаквам съвсем скоро с тази теза срещу тях да започне да се говори от представители на други политически сили. Например, че Бойко Борисов не иска да прави коалиция с ПП, защото се разследват“, каза той.
„Една проверка и едно разследване траят години. И е като контрареакция на това, което започнаха да изкарват за Сарафов. Идеята е да се каже, че „корумпираните политици искат да махнат главния прокурор, защото си върши работата“. Тази теза ще бъде на прокуратурата не само в момента, но ще се ползва и като цяло за всякакви реформи в прокуратурата. Ще кажат: „Ето, ние ги разкриваме, те искат да ни ограничават права, да махат този или ония и да се месят“, добави Славев.
Ивайло Мирчев от ДБ заподозря, че дори моментът, в който се искат имунитетите, не е случаен. Според него със сигурност едната цел на акцията е да се провалят преговорите за съставяне на редовно правителство, а другата – да се всее напрежение в ПП-ДБ. „Всички опити да разцепят коалицията ще бъдат неуспешни, каузите ни са общи и оставаме единни“, добави той.
„Очевидно е, че има синхронизация в момента, в който се организира това искане на имунитети. И нямаме съмнение в това. Още повече, че е имало среща между Сарафов и Пеевски преди да бъде поискан имунитетът на Кирил Петков. Не мога да твърдя, че на тази среща са били договорени исканията на имунитети, но има всички индикации да е точно така“, каза Мирчев.
В понеделник Мирчев каза публично, че знае за среща между Пеевски и Сарафов. След това и.ф. главен прокурор отрече, но санкционираният по глобалния закон „Магнитски“ – не.
Подобни прокурорски кампании срещу политици е имало и преди. Първият подобен случай е през 2013 година, когато пада първото правителство на Бойко Борисов, медиите на Пеевски започнаха да го наричат „Тиквата“, а новоизбраният главен прокурор Сотир Цацаров активира ресурсите на прокуратурата срещу ГЕРБ. Цветан Цветанов се оказа с три дела само за два месеца, а всички стари проверки срещу Борисов бяха възобновени.
В началото на 2017 година при разпада на правителството на ГЕРБ и Реформаторския блок повечето министри на РБ се оказаха с наказателни дела. През 2023 година заплашеният от уволнение главен прокурор Иван Гешев обърна палачинката и поиска имунитета на Бойко Борисов, но междувременно бе уволнен.
Сега Софийската районна прокуратура поиска имунитета на Лена Бориславова заради подозрения за фалшифициране на документ отпреди близо четири години. Софийската градска прокуратура поиска имунитета на Кирил Петков заради ареста на Бойко Борисов, който се случи преди три години.
Антикорупционната комисия задържа сътрудника на Асен Василев заради показания на бившата шефка на митниците Петя Банков, дадени преди два месеца, за които има съмнения, че са направени под натиск заради продължителен арест.
От събитията през последните дни е видно, че прокуратурата се намира в акция срещу водещи фигури от „Продължаваме промяната“, защото има мотив. „Продължаваме промяната – Демократична България“ настоява за блокиране на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор и създаване на политически санитарен кордон около Делян Пеевски. Шефът на държавното обвинение Борислав Сарафов е де факто в конфликт на интереси, защото акцията изглежда като отмъщение срещу онези, които му искат оставката. След като Конституционният съд отмени съдебната реформа, Сарафов си върна старите пълномощия на пълен властелин върху прокуратурата.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране