Пролетен грип ни мъчи със суха кашлица, липса на тонус и сили за живот. През последните дни болните се увеличават лавинообразно, без статистиката да отчита това, пише „24 часа”.
В началото е кашлицата. Тя е суха и се явява на пристъпи. Започва безобидно – сякаш гърлото е пресъхнало от климатика в офиса. Опитите за прочистване обаче не водят до резултат. Кашлицата продължава, а ден-два след това се явяват нови болки в гърлото и хрема. Гласът пада и състоянието рязко се влошава. Температурата може да се качи, но може и въобще да не надвиши 37,7.
И без температура състоянието е мъчително и принуждава човек да остане на легло.
„В момента ни разболява грипен вирус В, а не както бях прогнозите, че ще е актуален и водещ грипен вирус А. Интересно е, че тази година грипната епидемия започна с увеличаване на бройката болни с грип В, и сега, в края на сезона, отново 70 процента от болните са с грипен вирус В, а едва 30% се дължат на вирус А”, обяснява за „Монитор“ проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Заедно с него заради променливото време се множат и парагрипните вируси Не е ясно кой от тях е причина за увеличаване на болните и то в този сезон, в който обичайно дори „опашката” на грипната вълна се е стопила.
Парагрипните респираторни вируси са опасни най-вече за по-възрастните хора, които имат болно сърце, хронични заболявания на белите дробове, бъбреците и ендокринните жлези. Те са особено неблагоприятни и за малките деца. Вирусите обичайно се активизират, когато времето е променливо и в преходните сезони. Те са над 200 разновидности. Най-голямо е семейството на риновирусите. Те се размножават изключително бързо и са силно прилепчиви и се предават не само по капков път, но и при контакт с ръцете.
Те са особено устойчиви в околната среда. Могат да се предадат чрез ръкостискане, неизмити ръце, пипане на телефонна слушалка, върху която при кихане са останали следи. Това се доказа през последните години. Те поразяват горните дихателни пътища и носната лигавица и предизвикват синузит и гърлобол.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране