Президентът на Русия Владимир Путин определи свалянето на руския изтребител като „удар в гърба от съучастници на терористи“ и заяви, че ще има „сериозни последствия за руско-турските отношения“. Досега Анкара демонстрира сдържано поведение, като коментарите й се изчерпват с обяснението, че има право да свали руския изтребители, щом е навлязъл във въздушното й пространство. По-късно вечерта във вторник по искане на Турция ще се проведе извънредна среща на НАТО, на която ще информира съюзниците за случая.
Путин заяви, че руският самолет е бил ударен над територията на Сирия с ракета въздух-въздух от турски изтребител Ф-16, когато се е намирал на височина от 6000 м и на 1 км от турската граница, след което се е разбил на 4 км от турската граница на сирийска територия.
След инцидента, „вместо незабавно да установи с нас необходимия контакт, турската страна, доколкото ни е известно, се е обърнала към партньорите си от НАТО за обсъждане на този въпрос“, каза Путин, цитиран от ТАСС. „Все едно ние сме свалили турски самолет, а не те – наш. Те какво, да не би да искат да поставят НАТО в служба на „Ислямска държава“?“, заяви Путин на пресконференция в Сочи с йорданския крал Абдула Втори в Сочи.
Решението на Турция да свали руски боен самолет ще има трагични последици за руско-турските отношения. Русия няма да търпи да се извършва такова престъпление, заяви Путин, цитиран от ТАСС.
„Разбирам, че всяка държава има свои регионални интереси и ние винаги се отнасяме към това с уважение. Няма обаче никога да търпим извършване на престъпление като днешното“, каза Путин и изрази надежда, че „международната общност въпреки всичко ще намери в себе си сили да се сплоти в борбата с общото зло“ (тероризма). „Разбира се, ще анализираме всичко случило се. Днешните събития ще имат сериозно отражение върху руско-турските отношения“, каза Путин, цитиран от Франс прес.
Путин: Турция получава петрол от Сирия
Освен това той обвини Турция, че получава големи количества петрол, които идват от Сирия. „Ние отдавна сме отбелязали факта, че на територията на Турция пристига голямо количество петрол и петролни продукти от превзети от „Ислямска държава“ територии. Това осигурява на терористичните групировки голяма финансова подкрепа“, каза Путин.
Путин заяви, че самолетът е изпълнявал операция по борба с „Ислямска държава“ и е действал в планинската част на Северна Латакия, където по думите му са съсредоточени екстремисти, повечето от които са дошли от Русия. В този смисъл пилотите са изпълнявали основната си задача – превантивни удари по терористи, които биха могли всеки момент да се завърнат в Русия.
Путин заяви, че атаката на Турция срещу руския Су-24 е била извършена, въпреки че „с американските партньори подписахме споразумение за избягване на инциденти във въздуха, а Турция, както е известно, е сред тези, които обявиха, че уж воюват с тероризма в състава на американската коалиция“. Той заяви, че Русия винаги се е отнасяла към Турция „не само като към близки партньори, но и като приятели“. „Не знам в чий интерес е това, което се случи днес, но със сигурност не е в наш“, коментира Путин.
Руският външен министър отмени посещението си в Анкара
Руският външен министър Сергей Лавров заяви от своя страна, че няма да осъществи планираното си посещение в Турция за сряда. Лавров също така посъветва руснаците да не пътуват до Турция и каза, че заплахата от тероризъм там е не по-малка от тази в Египет, където руски пътнически самолет бе свален в резултат на бомбен атентат миналия месец, допълва Ройтерс.
Първият заместник-председател на комисията по международни въпроси на руската Държавна дума Леонид Калашников предложи прекратяване на дипломатическите отношения с Турция заради сваления руски изтребител. „Икономическите отношения с Турция незабавно да се замразят, а може би и дипломатическите отношения трябва да се прекратят за известно време“, заяви Калашников за ТАСС.
Според Калашников Турция е свалила самолета в деня на срещата на Барак Обама с Франсоа Оланд, за да попречат за конструктивно решение в миротворческата операция в Сирия.
Спешна среща на НАТО, Анкара: Имаме право да отговорим
Турция от своя страна поиска спешна среща на НАТО, която ще започне в 18.00 часа българско време в Брюксел и ще бъде на ниво посланици. Турският премиер Ахмет Давутоглу заяви, че Турция има право да отговори, ако въздушното й пространство е нарушено въпреки предупрежденията.
В реч в столицата Анкара премиерът каза, че светът трябва да знае, че Турция би направила „всичко необходимо“, за да гарантира сигурността си. Турското външно министерство извика руския шарже д’афер за обяснения по случая. Министерството е информирало за инцидента представителите в Анкара на петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН – САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания.
„Необходимо е да се избягва ескалация в отношенията между Руската федерация и Турция след падането на руски бомбардировач Су-24 в Сирия“, заяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини. Говорих сутринта с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Нужно е да се избягва ескалация между Турция и Русия, посочи Могерини.
Дамаск: крещяща агресия“ срещу суверенитета ни
Сирия осъди като „крещяща агресия“ срещу суверенитета й свалянето на руски военен самолет от съседна Турция в северната част на страната.
„При крещяща агресия срещу суверенитета на Сирия, турската страна свали тази сутрин приятелски руски самолет над сирийска територия при връщането му от бойна мисия срещу групировката „Ислямска държава“, заяви военен източник, цитиран от сирийската информационна агенция Сана.
„Това показва, че турското правителство е на страната на тероризма и оказва подкрепа на терористичните групи, които започнаха да търпят поражение под ударите на сирийската армия“, посочи източникът. „Тези актове на отчаяна агресия само засилват решителността ни да продължим войната срещу терористичните организации с подкрепата на приятелите ни начело с Русия“, допълни той.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране