07.07.2023 | 16:00
Референдум срещу еврото няма да има
Само БСП, "Възраждане" и ИТН подкрепиха провеждането му

Референдум срещу еврото няма да има. Това реши Народното събрание (НС). Инициативата бе на радикалната антизападна формация „Възраждане“, която организира подписка за допитване до народа с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“ Така партията фактически искаше да отложи приемането на България в еврозоната с идеята всъщност това никога да не се случи, както са признавали многократно лидерите й.

Около 470 хиляди са валидните парафи, събрани от гражданите. Това надвишава прага от 400 хиляди подписа, които правят провеждането на допитването задължително.  Мнозинството в НС обаче не одобри предложението. Сред основните аргументи бе, че този референдум би бил противоконституционен и незаконен.

68 от депутатите бяха „за“ – основно от БСП, „Възраждане“ и ИТН. 98 бяха „против“, а 46 – „въздържал се“.

Дебатите продължиха няколко часа.  Представители на ГЕРБ и ПП-ДБ обявиха, че референдум с този въпрос би противоречал на Конституцията и законите. Причината е, че казусът касае международен договор. България се е съгласила да приеме еврото с влизането си в Европейския съюз. От „Възраждане“ пък за пореден път изпълнявали желанията на Кремъл, свързани с осуетяване на евроинтеграцията на страната.

От „Има такъв народ“ (ИТН) от своя страна обясниха, че са „за“ въвеждане на еврото, но смятат и че референдум следва да се проведе. Според тях ако има съмнения дали въпросът е коректен, то следва да бъде сезиран Конституционният съд и той да се произнесе. ИТН изразиха опасения, че ситуацията ще доведе до прилив на гласове за „Възраждане“. Така злото щяло да стане много по-голямо.

Кристиан Вигенин от БСП пък заяви, че не се е подписал за провеждането на референдум и също изрази мнение, че въпросът не е акуратен. Той обаче можело да бъде коригиран от Народното събрание.

Любопитен момент е, че „за“ провеждането на референдум, въпреки становището на своята парламентарна група, гласува и бургаският депутат от ПП-ДБ Даниела Божинова. Това не е изненада. Божинова е дългогодишен радетел за референдумна демокрация.

От „Възраждане“ призоваха президентът да свика народно допитване въпреки решението на НС. Под въпрос е и дали Конституционният съд може да бъде сезиран с искане да задължи парламента да вземе решение за провеждане на допитването.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране