По телевизия Евроком беше пуснат и откъс от видео на американския президент Джо Байдън, в което той поздравява президента Румен Радев и министъра на икономиката Кирил Петков.
Диков стигна още по-далеч като обясни, че тези два поздрава идват да покажат, че е много възможно именно Петков да е бъдещият министър-председател на страната.
Джо Байдън поздрави президента Радев и икономическия министър Кирил Петков като домакини на тази важна среща на върха.
„САЩ ви подкрепят във всяка стъпка, ангажираме се да могат да се подобрят връзките във вашия регион и с институциите, за да може Европа да изпълни отколешната си цел – да е обединена, да работи и да живее в мир“, заяви президентът на САЩ.
„Заедно ние доказваме как демокрацията може да е водеща с ценностите си в името на това да отговори на нуждите на хората. И в пандемията от Covid-19 да изградим по-устойчиви и жизнени икономики. Да инвестираме в инфраструктура, и то по прозрачен начин, включително чрез инициативата за възраждане на един по-добър свят и да изкореним корупцията, която ограбва шанса за успех на твърде много народи“, заяви Байдън.
Той се обърна към участниците с думите: „Като работите заедно, вие също така засилвате своя суверенитет, развивате енергийната сигурност и правите така, че всички хора в района да се конкурират и да успяват в икономиката на XXI век. Така че очаквам да работя с всички вас за изграждане на един по-безопасен и силен свят. Един свят, в който изнудването и заплахите не се използват, за да принуждават, а дезинформацията и кибератаките не се използват за манипулации“.
„Има огромен потенциал за увеличаване на сътрудничеството и свързаността в тази група. Това ще засили сигурността и просперитета на района и ще е от полза за целия свят“, каза още президентът Байдън и завърши с думите: Можем да направим това, можем да го постигнем заедно“.
Преди него българският държавен глава Румен Радев заяви, че инициативата „Три морета“ се е доказала като платформа за диалози, като стратегически линии за насърчаване на икономическото развитие чрез енергетиката, транспорта и дигиталната свързаност, за да можем да достигнем повече свързаност и повече процъфтяваща Европа, да избягваме неразбирателства.
„Ние сме реалисти и много добре разбираме, че това е много амбициозна и сложна цел и необходимите средства надвишават това, с което разполагаме в момента. Но междувременно ние добре знаем какъв голям потенциал имаме, за да го използваме в нашето сътрудничество, за да получим обществената подкрепа, за да развиваме приятелските отношения, за да прилагаме нови иновативни“, заяви още българският президент.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране