07.02.2021 | 11:05
Русия грабна ATP Cup
Гришо и Цвети с трудни съперници в Откритото на Австралия

Мъжкият отбор на Русия с Андрей Рубльов и Даниил Медведев спечели безапелационно второто издание на надпреварата на нациите в тениса ATP Cup. Двамата талантливи играчи останаха непобедени в рамките на турнира, като сразиха Италия на финала в Мелбърн.

Андрей Рубльов (№8) не бе затруднен  от Фабио Фонини (№17) и го победи с 6:1, 6:2 само за 62 минути.
Малко по-оспорван беше вторият мач, в който излязоха двама играчи от Топ 10. Световният №5 Даниил Медведев триумфира срещу световния №10 Матео Беретини с 6:4, 6:2 за 81 минути. Така мач на двойки нямаше.

В първия сет руснакът осъществи ранен пробив и запази преднината си до края му. Във втория Медведев стигна до още два брейка, после изпусна три мачбола, но при четвъртия прошка нямаше.

В състава на Русия бяха още играещият капитан Евгени Донской, както и Слан Карацев. Двамата бяха  предвидени да играят в мача на двойки, ако се бе стигнало до равенство след срещите на сингъл.
Русия наследява трофея от миналогодишния шампион Сърбия, който изненадващо отпадна още в груповата фаза.

В започващото рано утре  Открито първенство на Австралия двамата ни тенисисти извадиха тежък жребий. Григор Димитров (№19) излиза  срещу  шампиона от US Open 2014 Марин Чилич (Хърв, №43) на корт №3. Двамата имат 6 мача помежду си и Чилич има 4 победи в тях, три от които на хард на открито. Последният им двубой обаче го спечели Григор в 5 сета на „Ролан Гарос“ през 2019 г. Чилич имаше доста лош сезон през 2020 г., в който записа само 14 победи на ниво АТР.

33-годишната Цветана Пиронкова (№137) пък ще играе на корт №13 срещу 35-годишната Су-Уей Шие (Тайпе, №68), а при успех във II кръг я очаква шампионката на US Open 2019 Бианка Андрееску (Кан, №8).