Русия настоява решението на международния арбитраж да бъде изпълнено в най-скоро време и България да погаси дълга си от 620 млн евро за АЕЦ „Белене“. Москва очаква българските власти да изпратят информация за сроковете за изплащане на парите за проекта. Това се казва в съобщение на държавната корпорация „Росатом“, предаде руската агенция РИА „Новости.
„Преди да говорим за съдбата на руските реактори, предназначени за АЕЦ „Белене”, България трябва да си плати“. Това каза пред бТВ вицепремиерът Томислав Дончев. По думите му лихвите по сумата, за която се произнесе международният арбитраж, са 10 млн. евро на месец.
„Самите дружества в енергийния сектор не могат да извадят парите”, призна Дончев и посочи, че през следващите месеци ще трябва да се реши как държавата да им предостави 600 млн. евро, като един от вариантите е кредит. С руската страна са започнали преговори за схемата на погасяване на дълга. По думите на вицепремиера всеки последващ сценарий за употреба на реакторите трябва да има ясна икономическа логика, а конкретните действия на нашата страна трябва да дойдат след анализ.
„Имаме един лош национален навик, особено като говорим за проекти в енергийната сфера – влагаме пари, водени от устремния ентусиазъм да градим и строим без яснота какво ще стане”, отбеляза Дончев. Той изрази мнение, че трябва задължително да се пробва вариант с приватизация на оборудването и площадката на АЕЦ „Белене”, като там се появи изцяло частен проект. Вицепремиерът не влезе в конкретика, но отбеляза, че вече има 2 или 3 потенциални инвеститора.
„Това е проект, в който има не само кокал, но и доста месо” – по този начин Томислав Дончев коментира подмятанията в руската преса, че газоразпределителният център „Балкан” е „кокал без месо”, подхвърлен от Брюксел на Москва. Вицепремиерът беше категоричен, че хъбът не се прави напук на „Турски поток”: „Това е търговска платформа, която има собствена логика”. „Какво ще представлява „Турски поток” не е ясно – ако е една тръба с капацитет 15 млрд. куб. м, само на Истанбул консумацията му е 15 млрд.”, посочи още той.
„Газовият хъб е съвсем различен проект. Би бил по-рентабилен, по-успешен, ако през него минава руски газ – през Трансбалканския газопровод или през нова тръба в Черно море. Различни руски представители, в т.ч. и на „Газпром” казаха, че „Южен поток” е прекратен проект, но газовият хъб е съвсем друго съоръжение”, подчерта той. Според Томислав Дончев самият случай с продажбата на т.нар „царски конюшни” в центъра на София за 90 лв. на кв.м е „проблемен”: „Има сделки със сходни имоти при цена не 10, а 100 по-висока”.
По темата с Дипломатическия клуб в Бояна, купен за милиони левове от младежи със скромна фирма, Дончев с усмивка коментира: „Нали не очаквате сега да ви убеждавам, че в България има млади и успели хора на 21-22 г.?” По думите му данъчните следва да проверят откъде купувачите са намерили пари, за да финансират сделката.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране