Руският президент Владимир Путин подписа указ за прилагането на специални икономически мерки по отношение на Турция заради сваления руски Су-24, съобщиха от пресслужбата на Кремъл в понеделник, предаде РИА „Новости“.
С него се внасят промени в Указ щ583 от 28 ноември 2015 г. „За мерките за обезпечаването на националната сигурност на Руската федерация и защитата на гражданите на РФ от престъпни и други противозаконни действия и за прилагането на специални икономически мерки по отношение на Република Турция“, се казва в съобщението.
Новият документ въвежда забрана или ограничения за организации, които се намират под юрисдикцията на Турция или са контролирани от нейни граждани, да извършват определени видове дейности на територията на Русия по списък, съставен от руското правителство. И по-конкретно, от 1 януари 2016 г. Русия забранява вноса от Турция на редица храни, прекратява действието на безвизовия режим с Турция и отменя чартърните полети между двете държави. Освен това от 1 януари 2016 г. на работодателите е забранено да наемат на работа турски граждани.
Русия няма да се откаже от сътрудничеството си с Турция, но санкциите срещу страната ще бъдат разширени. Това заяви вицепремиерът Аркадий Дворкович в интервю за телевизионния канал „Россия 24“. Той допълни, че мерките вече са били анонсирани от премиера Дмитрий Медведев по време на правителствено заседание. „Смятаме, че е нужен адекватен отговор на неприятелските действия“, коментира още Аркадий Дворкович.
Междувременно премиерът на Турция пристигна на посещение в Сърбия за участие в сръбско-турски бизнес форум, на който ще бъдат представени възможностите за инвестиране на турски компании в нашата западна съседка. Преди посещението си той заяви в интервю за вестник „Данас“, че Анкара насърчава и ще продължи да насърчава турските фирми да инвестират повече в Сърбия и добави, че за това са необходими допълнителни усилия от Белград и Анкара. Помолен да коментира политиката на Сърбия по отношение на Западните Балкани, включително Босна и Херцеговина, Давутоглу каза, че районът на Балканите е в период на преразглеждане на двустранните отношения и на съживяване на сътрудничеството. „Оценяваме усилията на сръбското правителство да започне и запази сближаването със съседите на основата на конструктивен подход към установяване на добри отношения и развитие на сътрудничеството“, каза той.
Малко преди официалната среща между двамата правителствени ръководители сръбският премиер Александър Вучич заяви за сръбското издание на списание „Спутник“, че пред страната му се откриват нови икономически възможности за работа с руския пазар след въвеждането на санкциите срещу Турция. Според него на първо място става дума за градско развитие и хранително-вкусова промишленост.
Той също така напомни за очакваното посещение в Сърбия на премиера Дмитрий Медведев през април. „Това ще бъде голям стимул, това ще бъде от голямо значение за по-нататъшното сътрудничество, по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Руската федерация и Република Сърбия. Мисля, че визитата му е добър знак за по-нататъшно укрепване на нашите отношения“, подчерта премиерът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране