Не е зле да се замислим за „топлия“ скандал „Катаргейт“. Просто да си го припомним. Нищо повече!
Тези теми повдига бившият зам.-министър председател по обществен ред и сигурност на България Красимир Каракачанов във връзка със скандалния Компромис 18 (станал известен като „Скопиегейт“), който българският евродепутат и докладчик за напредъка на Република Северна Македония по пътя ѝ към ЕС, се опита тихомълком да пробута в ЕП. Припомняме, че представителят от ДПС в Брюксел предложи всички български текстове в т.нар. френско предложение, да бъдат изтеглени при предстоящото гласуване на доклада. Сред тях са текстовете за включването на българите в Конституцията на т. нар. „Република Северна Македония“; искането да отпадне нуждата историята да се базира на оригинални документи, както и да отпаднат текстовете срещу престъпленията от омраза към българите в страната и т.н.
Това са единствените текстове, чрез които България си гарантираше някаква защита на историческата истина и защитата на македонските българи от гоненията на наследниците на сърбо-комунистическия режим, създал мракобесния македонизъм, чийто отровни плодове берем днес. Единствената защита след недопустимото предателство на 47-ия парламент, който свали ветото и прие т.нар. френско предложение срещу именно тези добавки.
Д-р Красимир Каракачанов, публикува позиция във „Фейсбук“ страницата си, където изнася интересна информация, свързана с биографията на докладчика по напредъка на РС Македония в ЕС Илхан Кючюк. Той намира за доста притеснителен един факт от биографията на г-н Кючюк, който е добре да бъде осветлен пред българското общество.
През 2022 г. Илхан Кючюк е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Американския университет в Европа – ФОН в Скопие. Званието си той получава на церемония в присъствието на премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, председателя на парламента Талат Джафери, вицепремиера Артан Груби, министъра на вътрешните работи Оливер Спасовски. Всичко това е запечатано за поколения в снимка, която ще приложа под публикацията, а самото събитие е документирано от Българската телеграфна агенция и публикувано на 09.09.2022 г., т.е три месеца след гласуваното отпадане на ветото от българския парламент.
Отделно от това, в позицията си бившият вицепремиер по сигурността, отбелязва един цитат от изказването на евродепутата от ДПС при церемонията по връчването на званието в Скопие миналата година:
„…всяка страна влиза в ЕС със своята история и идентичност и така ще бъде и с Република Северна Македония…“.
Красимир Каракачанов, който е и почетен председател на ВМРО, намира в това изказване по-скоро обещание, отколкото просто политически заучена фраза.
Интересен словесен кючек, г-н Кючюк! На мен лично изказването Ви ми звучи като публично обещание за последващи действия в тази посока, които Вие изпълнявате към днешна дата.
Красимир Каракачанов задава въпроси, които възникват след тази интересна съпоставка на факти и събития и на политическата централа, която е излъчила Илхан Кючюк в ЕП, а именно ДПС:
Нищо нередно ли не виждате в действията на Вашия евродепутат, който иска да остави македонските българи на произвола на скопските политици? Нищо скандално ли не виждате в опитите на един български политик да премахне единствените текстове, които защитават, макар и отчасти, българския национален интерес в Македония? Не Ви ли е поне интересна тази връзка между почетната титла на г-н Кючюк и радикалните му антибългарски действия след това? Не си ли задавате въпроса не стои ли и нещо друго зад „Доктор хонорис кауза“?
Прилагаме и пълния текст на позицията на Красимир Каракачанов във „Фейсбук“:
Все по-интересни факти изникват около биографията на докладчика за напредъка на Република Северна Македония по пътя ѝ към ЕС, евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк. Скандал предизвикаха предложенията, които той внесе в Доклада, който предстои да се гласува след дни в ЕП.
Какво предложи той?
- Да отпаднат текстовете за включването на българите в Конституцията на т. нар. „Република Северна Македония“;
- да отпадне и нуждата историята да се базира на оригинални документи;
- да отпаднат и текстовете срещу престъпленията от омраза към българите в страната и т.н.
Все текстове, които уж бяха вкарани като условие да се гласува френското предложение за даване старт на преговорите на РС Македония в ЕС. Само напомням, че уж благодарение на присъствието на тези текстове 47-ото НС гласува отпадане на ветото на България, което единствено спираше враждебно Скопие по пътя му към Брюксел. Не случайно този скандал с българска следа и адрес Брюксел, е наричан вече „Скопиегейт“.
Дотук спирам с фактологията около скандала с Компромис 18 и повдигам един друг въпрос. През 2022 г. Илхан Кючюк е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Американския университет в Европа – ФОН в Скопие. Званието си той получава на церемония в присъствието на премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, председателя на парламента Талат Джафери, вицепремиера Артан Груби, министъра на вътрешните работи Оливер Спасовски. Всичко това е запечатано за поколения в снимка, която ще приложа под публикацията, а самото събитие е документирано от Българската телеграфна агенция и публикувано на 09.09.2022 г., т.е три месеца след гласуваното отпадане на ветото от българския парламент.
Ще цитирам и едно изречение от изказването на г-н Кючюк по време на церемонията: „…всяка страна влиза в ЕС със своята история и идентичност и така ще бъде и с Република Северна Македония…“.
Интересен словесен кючек, г-н Кючюк!
На мен лично изказването Ви ми ми звучи като публично обещание за последващи действия в тази посока, които Вие изпълнявате към днешна дата.
И тъй като не вярвам в случайностите, още по-малко в политиката, си задавам въпроса какво точно стои зад това звание на българския евродепутат и случайно или не докладчик за напредъка на Република Северна Македония по пътя ѝ към ЕС? Защо веднага след падане на ветото и преди поредното гласуване в ЕП, което е по доклад именно на г-н Кючюк?
Тази история странно прилича на един скандал от преди няколко месеца. Скандал с катарски привкус, при който висши кадри на ЕП бяха уличени, че са получавали облаги, а при обиските на чиновници и висши служители бяха намерени и големи суми пари. В разгара на „Катаргейт“ беше арестувана Ева Кайли – вицепрезидент на Европейския парламент и изявен защитник на Доха. В скандала беше замесена и голяма неправителствена организация, „бореща се права и равенство“.
Нищо не твърдя – само изнасям факти. Както, че г-н Кючюк получава почетно звание от Американския университет не в кой да е клон, а именно в Скопие месеци, след като българският парламент беше натиснат да свали ветото на РС Македония. Така и фактите около „Катаргейт“ – които станаха достояние около Световното първенство в Катар миналата година, за което така и светът не получи отговор на въпроса „защо там“?
След фактите, които изброих, се обръщам към политическата централа, издигнала Илхан Кючюк за евродепутат, а именно ДПС. Нищо нередно ли не виждате в действията на Вашия евродепутат, който иска да остави македонските българи на произвола на скопските политици? Нищо скандално ли не виждате в опитите на един български политик да премахне единствените текстове, които защитават, макар и отчасти, българския национален интерес в Македония? Не Ви ли е поне интересна тази връзка между почетната титла на г-н Кючюк и радикалните му антибългарски действия след това? Не си ли задавате въпроса не стои ли и нещо друго зад „Доктор хонорис кауза“?
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
„ДПС е проклятието за България“
Иван Костов