Златанови са освободени като управители на „Изамет“, а за управител е назначен Кристиян Христов с право да извършва търговски сделки без съгласие на дружеството, да участва и да заема ръководни длъжности и в други дружества с ограничена отговорност със сходен предмет на дейност.
Тези факти се съдържат и в решението на СГС от миналата седмица. Съдът установява, че на 23 март 2020 г. с разрешение на прокурор Кирил Пейчинов от Специализираната прокуратура при Явор Златанов, задържан под стража и намиращ се под охрана в болница „Лозенец“ в тежко здравословно състояние, е дошъл нотариус, който да удостовери, че Златанов е подписал протокола и други документи от уж проведено на същата дата общо събрание на фирмата, с което прехвърля своите дялове на трето лице и се оттегля от управлението. Явор Златанов заявява, че протоколът и другите съпътстващи документи са му били поднесени за подпис на бюро в лекарски кабинет, където присъствали охранителите от ГД „Изпълнение на наказанията“, нотариусът, адвокатът му и съпругата му. Златанов свидетелства, че е бил заведен там за подпис непосредствено след петчасова хемодиализа, в резултат на която бил неадекватен, тежко изморен и не е бил в състояние да вземе каквито и да е решения.
По това време Илия Златанов, Кристиян Христов и адвокатката Десислава Коцева, която донесла предварително изготвен протокол от общо събрание, са били поканени в друг лекарски кабинет в болницата, в който да се съберат, но не са имали никакъв контакт с Явор Златанов. Заверките на техните подписи са били извършени от нотариуската.
По делото и адвокатът на „Изамет“ твърди, че общо събрание на съдружниците не е свиквано, не е провеждано, а подписалите протокола лица не са взимали решения и практически тези решения са липсващи. Явор Златанов е бил с мярка за неотклонение „задържане под стража“ и протоколът е подписан поради принуда и заплаха, твърди адвокатът на „Изамет“.
Общо събрание на фирмата на тази дата не е проведено и няма как да бъде проведено, поради което обективираните в протокола решения са нищожни като невзети, приема съдът.
Оттук нататък остават много въпроси, включително и за обективното състояние на дружеството „Изамет“. Основното дружество „Изамет 05“ (дъщерно на „Изамет 1991“) до октомври 2022 г. е имало около 60 служители, но след това спадат бързо и в момента има само един (1) служител, така че вероятно не работи, показва проверка в отчетите на фирмата.