По думите му тя е била предизвестена от така наречения исторически компромис, който е най-окастреният вариант на идеите в актуализираната стратегия за съдебната реформа.
„Вчера бях в парламента и министър Христо Иванов ми се видя много самотен – сам, оставен там. Когато се гласуват промени на Конституцията, когато това има огромно значение за цялата страна, нормално е той да има подкрепата и на кабинета, и на представители на кабинета. Аз поне не я видях. Г-жа Янева и г-жа Ченалова сега спокойно могат да бъдат избрани за генерални адвокати, за да може всичко да се успокои”, заяви още Панов пред журналисти преди днешното заседание на Висшия съдебен съвет.
Той добави, че случващото се му е приличало на етюд, в който всеки е имал предварително определена роля. И подчерта, че този път е имало голямо присъствие на депутати. Според висшия магистрат при много окастрени промени, следващата стъпка е да се направят допълнителни стъпки назад.
По думите му политическата воля по време на конституционните промени е била насочена към това да се произведе един продукт, удобен за Брюксел, за да се покаже, че нещо се случва в България, а всъщност това не е така. По повод разпределението на квотите в двете колегии на ВСС, заради които се стигна до оставката на министъра, Панов коментира, че когато има колективен орган, който се състои от 25 члена, нормалното разделяне на две колегии, означава 13 на 12 (както беше предложено в отхвърления вариант – б.р.).
По думите му съотношението 14 на 11 (приетият вариант) още от самата цифра води до извод за дебаланс. Той обясни и защо – при колегиален орган, който се състои от 14 члена, много лесно може да се получи блокиране на решения, когато гласовете са 7 на 7.
„Второто е – защо трябваше да се пита Венецианската комисия, след като никой не се съобрази с нейното решение и това, което тя направи като констатация? Много е важно, когато се вземат решения за назначаване, повишаване, освобождаване от длъжност, избор на административни ръководители и на съдиите, да се взима от орган, който да има мнозинство от съдии”, обясни той.
Той подчерта, че председателите на ВКС и ВАС се избират по процедура, която предполага произнасяне на ВСС и в този смисъл и двете длъжности не се избират от съдии. Ето защо колективният орган, т.нар. колегия на съдиите, е необходимо да има мнозинство от съдии, нещо, което вчера не беше постигнато.
По-рано самият Христо Иванов заяви, че винаги премиерът Бойко Борисов му е казвал, че ще бъдат приети тези промени в Конституцията, които са съгласувани с главния прокурор. И направи извода, че очевидно мнението на Сотир Цацаров може да се превърне в закон. В същото време френският посланик у нас Ксавие Дьо Кабан заяви, че до вчера в правителството е имало воля за съдебна реформа, а днес има съмнение.