Американският конгрес изпрати 15-членна делегация на Западните Балкани, която ще разследва защо американските посолства продължават да следват политиката на Сорос-Обама в ущърб на местните институции, гражданите и регионалната стабилност. За 10 дни делегацията ще посети Гърция, Босна, Албания, Македония, Косово и Италия, съобщи изданието „Америкън спектейтър“. Делегацията е ръководена от председателя на комисията за правосъдие на Сената Боб Гуудлат.
Специално за Македония в кореспонденцията на изданието се припомня, че албанският премиер Еди Рама е проектирал и обявил т.нар. албанска платформа заедно с три албански партии в Македония, която е опасен документ, застрашаващ идентичността на страната. Изтъква, че в Македония той действа със сродните политически сили – социалдемократите. Констатира се, че посолството на САЩ стои на страната на СДСМ в Македония, както и на социалистите в Албания. „В цялата страна македонците протестираха срещу „тиранската платформа“ и срещу посланика Джес Бейли, за когото се смята, че е предубеден към ВМРО-ДПМНЕ. Съвсем наскоро конфликтът пламна вътре в парламента“, пише „Америкън спектейтър“.
„Местните официални лица имат различни приоритети от тези на посолството: македонците векове са страдали от намеса на съседите си. Те са крайно обезпокоени за сигурността на страната си, докато американците подкрепят изявени НПО. През април македонско-американският лидер Бил Николов писа: „Държавният департамент на САЩ и посолството на САЩ в Македония се… намесват във вътрешните работи на Македония и предизвикат опустошителни и продължителни атаки срещу етническия произход и суверенитета на македонците“, разказва изданието. То припомня, че Николов умолявал президента Доналд Тръмп да промени политиката към малката държава на север от Гърция.
Изданието обръща внимание и на ситуацията в Албания, като отбелязва, че премиерът Еди Рама, подкрепен от американския посланик Доналд Лу, е разрушил независимостта на съдебната система и политизирал съдебната реформа. Еди Рама, дългогодишен лидер на социалистите, е близък приятел на Джордж Сорос, чиято мрежа е дълбоко навлязла в Албания, като си партнира с посолството на САЩ по многобройни проекти, включително по проект на USAID за 8,8 млн. долара, отбелязва „Америкън спектейтър“.
„Когато изразихме професионални мнения, различни от посолството на САЩ, професионални мнения за различни подходи, Лу се ядоса“, заяви прокурорката, пожелала анонимност. Доналд Лу наказал несъгласните с него, като отнел издадените вече визи за САЩ на около 70 съдии и прокурори според главния прокурор Адриатик Лала. Самият Лала порица посланик Лу, обвинявайки го в манипулация и изнудване, което бе направено в остро писмо, публикувано на сайта на службата, както и на пресконференция през февруари. Лала обвини също посланик Лу, че се опитвал да предотврати разследването на корупционни практики от компанията Bankers Petroleum, в която основният дял е китайски.
Неотдавна „Вашингтон таймс“ обобщи конфликта със заглавието „Заразеният от Сорос Държавен департамент играе игри в Албания“. Хойт Ий – помощник на заместника на държавния секретар на САЩ, пък отиде в края на март в Прищина, за да нареди на националните лидери да „извадят на масата“ обсъждането на решението за превръщането на силите за сигурност в национална армия, изтъква „Америкън спектейтър“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране