СЕМ ще сезира прокуратурата за натиск и опит за цензура в БНР. Това реши регулаторът, след като изслуша Редколегията на радиото и журналисти от екипа, включително Силвия Великова. Работещите в медията призоваха СЕМ да отстрани генералния директор Светослав Костов. От регулатора решиха да обсъдят съдбата на Костов следващия петък, 27 септември.
Заради безпрецедентното спиране на ефира на радиото, медията ще понесе санкция. Все още обаче не е известно каква сума ще бъде глобата.
Заседанието на СЕМ по скандалите в БНР продължи около 30 минути. Преди това Великова разказва за своя среща със Светослав Костов, на която той й обяснил, че четирима души са му се обаждали с искането тя да бъде свалена от ефир. Обяснил й, че натискът е огромен и децата му няма да има какво да ядат, ако тя остане на работа. За натиск от страна на Светослав Костов разказа и Даниела Късовска, зам.-директор на програма „Хоризонт“ в оставка. Тя подаде оставка, след като Великова бе свалена от ефир.
Председателят на СЕМ София Владимирова обяви, че регулаторът ще сезира прокуратурата за натиск и опит за цензура. Тя се позова на изнесените данни от журналистите в радиото. По думите й въпросът трябва да бъде отнесен към компетентния орган – държавното обвинение.
В становище, гласувано единодушно и без дискусии членовете на СЕМ обявиха, че спирането на ефирното излъчване на „Хоризонт“ на 13 септември е безпрецедентно, нарушило е условията на националната лицензия на БНР и е създало предпоставки населението на страната да не бъде уведомено незабавно в случай на нужда. Според решението прекъсването на предаванията нарушава правото на информация. Затова БНР ще бъде глобено.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране