26.08.2024 | 10:43
Ще спечели ли изборите Пеевски, ако Калин Стоянов стане водач на листа?
В МВР има огромен ресурс и ако полицейските служители си защитават минситъра, е възможно вотът им да се насочи към ДПС, предупреди проф. Коларова
Румяна Коларова

Ако хората от системата на МВР решат да си защитават вътрешния министър Калин Стоянов, вотът им ще се насочи към партията, която го издигне за депутат. Това предупреди политологът проф. Румяна Коларова, която е и преподавател в Софийския университет.

„Това е огромен ресурс и този корпоративен вот ще се насочи към ДПС, ако Делян Пеевски направи Калин Стоянов водач на листа. Надявам се вътрешният министър да има достатъчно разум, за да не приеме“, добави тя.

Според нея имената на министрите в служебния кабинет не са толкова важни и това, на което станахме свидетели преди седмица с неподписването на указа за кабинета „Кожарева“, е недопустимо.

„Всички сме наясно, че имената се консултират между номинирания премиер и президента. Търсен е скандал. Името на вътрешния министър бе точка на много остър политически конфликт“, коментира проф. Коларова.

Ако се търсеше някакъв ефект, то е за промените в Конституцията, подчерта тя.

Пиар експертът Бояна Бозаджиева с основание обаче изтъкна, че напрежението около Калин Стоянов не бе породено от президента. „Около неговата фигура се струпа политическо напрежение. Президентът бе изразител на недоволството срещу вътрешния министър. Впоследствие се видяха недъзите на Конституцията. Те създават хаос, въпроси за хората, измежду които трябва да избира Радев“, обясни тя.

Промяната в Конституцията е перфектна от гледна точка на това, че дава широка възможност да се действа демократично и разумно, каза пък политологът, а пиар експертът каза, че следващите избори зависят от вътрешния министър и добави, че може да се фалшифицират.

„Част от новата промяна в Конституцията е свързана с работата на парламента по време на служебното правителство с цел контрол. Какво направиха депутатите? Приеха някакъв важен закон, а в същото време си гласуваха отпуска. Освен това се оформя странна зависимост – колкото повече се ограничават правата на президента, толкова повече искат от него да се намесва в политическия процес. Имаше такива призиви и от ПП, и от ГЕРБ“, коментира Бозаджиева.

След като водещият Златимир Йочев пита как стана така, че външния министър беше позицията, за която всички се бореха, а сега е за вътрешния, журналистът Константин Вълков отговори, че всичко се случва заради една болест, която наричал британска. „Във Великобритания коалиция е мръсна дума и това е най-хубавото на тяхната система. Три века там няма граждански войни, нито глад, нито инвазии, защото няма коалиции“, добави той.

„Не трябва да има коалиция, а победителят е нужно да направи правителство, за да се види след това дали може да управлява или не. По естествен път тогава ще се появи сила, която може“, обясни Вълков.

Във Обединеното кралство са се примирили с това извращение на демокрацията, прекъсна го обаче проф. Коларова.

„Рузвелт е казал, че в политиката има три типа играчи – такива, с които никога не трябва да си говориш, а вторите са кучи синове, но наши и третите са от нашата партия“, заяви журналистът.

„След 7 предсрочни избора българите най-накрая разбраха, че не може да има антимнозинство. България е обречена да има фрагментирана партийна система и коалиционни кабинети. Колкото по-бързо разберем как се прави това, толкова по-бързо ще влезем в релсите на демократична Европа“, каза накрая проф. Коларова.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране