Принципна алтернатива за участието на БСП-ОЛ в управлението:
1. БСП-ОЛ е в Народното събрание, където може да внася законопроекти, за се бори за 100-те точки от Програмата и да контролира правителството. Има председател на НС. Това е много добра позиция, особено ако мнозинството е на системни десни, корумпирани и олигархични партии.
2. БСП е в момента с неубедително (неизбрано, временно) ръководство, което трябва да е ангажирано с организиране на Конгрес, на който да се избере водач (сред тези 101 кандидати, което означава че няма лидер), да опресни Програмата си (отдавна е демоде), да разширява влиянието си (ако може). Няма какво да се лъжем, в момента БСП е в реанимацията. Ангажирането на значителна част от ръководството в краткосрочното управление на МС няма как да предизвика необходимата промяна. Още повече че нямам спомени тези, които в момента са начело, да са обяснявали някога идейно що е това „социализъм“. Още при Нинова тази дума излезе от оборот. Та що е „социализъм“ при капитализъм, другари?!
3. До скоро БСП-ОЛ се бореше да създава „надпартийно“, „експертно“ и каквото и да е друго правителство. Включването на обикновени високопоставени апаратчици без ценностно влияние (не в Брюксел, а нашите градове и села), неслезли от държавните и партийните автомобили, не е убедително за редовите леви хора и вероятно сред членовете на БСП-ОЛ. „Ден година храни, но партия затрива!“ Може би не само аз, но и други вече се съмняват, че лакомията за постове и лични привилегии и облаги ще отврати и без това разколебаните леви хора?! Не е тайна, че тези 4-5 човека веднага ще инсталират на държавни позиции още 100-500 „сигурни“ хора, за да си гарантират спокойствието.
4. БСП-ОЛ може да участва в преговорите и да подкрепи правителство, но без да се влива в редиците на очакващите пая от сиренцето на горните етажи. Може да предложи наистина честни експерти за обществените институции, на които им е „дошло времето“, а не в МС. Всеки от депутатите може да контролира правителството, стига да иска, да знае и да може!
5. „Обединената левица“ на другия ден след включването в новата сглобка ще остане само с абревиатурата си, но някои ще напуснат този неособено убедителен отбор. И това ще отлепи БСП от ОЛ. Напусналите ще трупат „червени точки“, а отстрани вече дебнат проекти на една центристка лъвица и на един Голям ЛЪВ. И ако на следващите избори БСП и РОЛ (Разединената „Обединена Левица“) рухнат, „народът ли ще е виновен“?!
Оказва се, че на изборите българските граждани гласуват не за програми, а за партийци.
След изборите партийците хвърлят в кошчето програмите и обещанията. „В името на народа!“, разбира се. С 200!
Затова и желаещите да отидат до избирателните урни трайно ще намаляват!
Увеличава се само борят на мераклиите за парченце от сиренцето!
Много бих се радвал да греша…
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране