Синът на турския президент Реджеп Ердоган има определени интереси в петролния бизнес. Същевременно пък зет му оглавява министерството на енергетиката. Това каза по руска телевизия прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
По думите му има определена заинтересованост в тази насока, но информацията не е подробна. Песков припомни, че длъжността министър на енергетиката в новото правителство на Турция е поверена имено на зетя на Ердоган.
Турският президент отхвърли изявления, уличаващи страната му в търговия с петрол с бойци от „Ислямска държава” и определи твърденията като клевета. Ердоган обаче бе опроверган и от германската преса. След свалянето на руския бомбардировач от турските ВВС президентът на Русия Владимир Путин, заяви, че Турция е помагач на терористите, тъй като купува нефт от контролираните от тях територии в Сирия. И той има достатъчно основания да твърди, че керваните с цистерните с петрол от ИД вървят денонощно към Турция, пише Bild.
„Турция се превърна в основен потребител на петрол от „Ислямска държава”, посочва изданието. Турските бизнесмени сключват договори за покупки на петрол от джихадистите, благодарение на което печелят по 10 милиона долара седмично.
Кремъл отдавна има информация, че петролът от „Ислямска държава” отива в Турция. През последните дни руските ВВС започнаха да нанасят все по-силни удари по нефтената инфраструктура на „Ислямска държава”. Това не можеше да не остане незабелязано от Турция.
Както отбелязва Bild , политиката на Анкара по отношение на джихадистите е доста непрозрачна. Независимо от това, че Турция даде възможност на американците да бобмардират обекти на ИД, използвайки авиобазата в Инджирлик, Ердоган позволява на терористите безпрепятствено на проникват в Сирия от Турция.
Bild отбелязва още, че Турция не е единствената държава, извършваща мръсни нефтени сделки с терористите от „Ислямска държава”. Контрабандисти доставят нефт и в Йордания, и в Кюрдистан. В тези страни също процъфтява черния пазар на петрол, съобщава Екарт Верц, старши аналитик на Barcelona Centre for International Affairs.
САЩ: Не знаем за летателния план на сваления самолет
Русия не е информирала американските военни за летателния план на самолета си, свален във вторник от Турция, противно на това, което твърди руският президент Владимир Путин. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на двама американски служители, пожелали да останат анонимни.
Веднага след инцидента Путин даде да се разбере, че САЩ до известна степен са отговорни за свалянето на самолета, дори намекна, че САЩ може би са избързали и са дали на Турция подробни сведения за оперативните планове на Русия, преди извършването на операцията. „Ние информирахме нашите американски партньори кога и къде ще лети руската авиация. И точно тогава турските ВВС свалиха руския бомбардировач. Възниква въпросът: защо даваме такава информация на американците“, каза в четвъртък Путин пред репортери.
Пентагонът не коментира веднага думите на руския президент, но в миналото е признавал, че Русия е предупреждавала ръководената от САЩ коалиция за някои от операциите си, например, за изстрелването на крилати ракети на 17 ноември. Цитираните от Ройтерс два американски източника обаче заявиха, че Русия не е съобщила на САЩ такива подробности за операцията си, както намеква.
САЩ искат от Турция още войници по границата със Сирия
Администрацията на американския президент Барак Обама упражнява натиск върху Турция да разположи допълнително хиляди войници по границата си със Сирия, за да се спре преминаването през нея на бойци на терористичната групировка „Ислямска държава“. Това пише изданието „Уолстрийт Джърнъл“, като цитира неназован официален американски представител. Според Вашингтон, става дума за около 100-километров участък от границата, който, според американските власти „Ислямска държава“ използва, за да придвижва свои бойци към и извън зоната на сраженията. Това е международна заплаха, и тя идва от Сирия през територията на Турция, подчертава служителят.