Управляващата в Гърция партия СИРИЗА въстана срещу лидера си Алексис Ципрас, който поиска нов заем от МВФ и ЕС за идните 3 г. Срещу това той предложи реформи, които са същите, за които кредиторите настояваха в края на юни и срещу които гласуваха гърците на референдума миналата неделя. Днес гръцкият парламент трябваше да се произнесе по плана на правителството. Преди това заседаваха парламентарните групи и тогава избухна недоволството срещу Ципрас в собствените му редици.
Председателката на парламента Зои Костандопулу обяви, че ще гласува против споразумението с кредиторите. С документ, който депозираха в парламентарната група на СИРИЗА, 5-има депутати поискаха официално коалицията да поеме курс към връщане на драхмата, национализация на банките и отписване на дълга. Лидерът на Лява платформа – най-реакционната част от коалицията на радикалната левица, се обяви против плана. Предложението на правителството няма да изведе страната от безизходицата, в която се намира, не съдържа никаква перспектива, заяви Панайотис Лафазанис, който е министър на развитието в кабинета на Ципрас, предаде GRReporter. Лафазанис контролира над 20 депутати от парламентарната група на СИРИЗА.
Коалиционният партньор на СИРИЗА – Независимите гърци, също проведоха бурно заседание на парламентарната група, което дори бе прекъснато заради разразилите се страсти. Лидерът на партията и министър на отбраната Панос Каменос отиде при премиера, за да му поиска допълнителни обяснения за предложението му към кредиторите.
Планът на Ципрас обаче получи подкрепата на парламентарните групи на опозицията – на ПАСОК и на Нова демокрация. Доскорошният финансов министър в кабинета на Ципрас – Янис Варуфакис, уведоми чрез „Туитър“, че няма да участва в гласуването в парламента по семейни причини.
На практика планът на премиера за реформи повтаря почти дума по дума последното предложение на кредиторите от края на юни, преди Ципрас да насрочи референдума за 5 юли и да предизвика криза в отношенията с ЕС. Публикуваният от в. „Нафтемборики“ план съвпада с огласените на 29 юни от ЕК предложения на еврогрупата като мерки, а като свиване на бюджетните разходи дори надвишава очакванията. С увеличението на данъците и съкращаване на разходите, които предлага Ципрас, ще се реализират икономии от 12 млрд. евро. Не се иска и отписване на дълг.
Финансовите министри от еврогрупата заседават днес по предложенията. Планът вече получи положителна оценка от френския президент Франсоа Оланд.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране