Извънредна среща за Гърция събра следобед в Брюксел лидерите на страните от еврозоната. Тяхното заседание замени свикания по-рано извънреден Европейски съвет заради несъгласието относно последните искания на Атина към кредиторите й.
След като рано в събота гръцкият парламент одобри реформите и искания срещу тях нов заем от 53 млрд. евро за 3 г., стана ясно, че еврозоната отново се разделя в отношението си към гръцката криза. Съюзниците Франция и Германия заеха противоположни позиции и финансовите министри от Еврогрупата не успяха да стигнат до съгласие да дадат зелена светлина за преговори с Атина за нов заем. Това наложи ново заседание на министрите сутринта и промяна в дневния ред на евролидерите.
Германия се обяви против започване на преговори за трети спасителен пакет на базата на плана на гръцкия премиер Алексис Ципрас. В становище, разпространено от германски медии завчера, се посочва, че планът на Ципрас не съдържа достатъчно мерки за модернизиране на страната и за гарантиране на устойчиво развитие и дългосрочен растеж. Предлагат се два варианта за изход от ситуацията – или парламентът в Атина спешно да приеме закони, които да предвиждат мерки за устойчив растеж, като успоредно с това страната прехвърли активи на стойност 50 млрд. евро във външен фонд, които да бъдат постепенно приватизирани, или страната временно да напусне еврозоната, като през това време договаря преструктуриране на дълга си. Според германските медии това становище е било дискутирано на експертно ниво, но не е внесено на заседанието на финансовите министри от еврозоната в събота.
Франция, с чието посредничество и съдействие Атина подготви плана си, настоява да се направи всичко възможно, за да остане Гърция в еврозоната и да й се отпусне нов заем. Около тези две позиции се оформиха двата лагера в еврозоната.
Финландия даде да се разбере, че спасяването на Гърция с нов заем ще разклати коалиционното управление в страната и затова е против. Словашкият финансов министър, чиято страна заедно с останалите източноевропейци в еврозоната възразява срещу спасяване на Гърция на всяка цена, заяви, че „липсата на доверие е толкова голяма, че е невъзможно постигането на договор“. На същото мнение е и германският канцлер Ангела Меркел, която при пристигането си на лидерската среща в Брюксел заяви: „Най-важната валута липсва. Това е доверието. Няма да има споразумение на всяка цена“.
Франция ще направи всичко възможно, за да стигнем до споразумение. Тук не става дума само за Гърция, а за Европа, опонира й задочно с изявлението си преди началото на срещата френският президент Франсоа Оланд. Готов на компромиси за постигане на решение бе и шефът на ЕК Жан Клод-Юнкер.
Преобладаващата част от лидерите на еврозоната бяха на мнение, че тази седмица гръцкият парламент трябва да покаже готовност за реформи, за да може да се преговаря по плана за нов заем.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране