Наскоро българското Министерство на финансите е осъществило частно пласиране на външен дълг, като е преотворило стара емисия облигации и увеличило техния размер с 50 млн.евро. Меко казано, сделката е доста странна и буди много съмнения по следните съображения:
-Частно договаряне в условия на конфиденциалност по отношение на публичен дълг може да се използва при обратно изкупуване, но не и при емитиране на нов дълг. Новите емисии се осъществяват на публични аукциони (търгове).
– Ако все пак частен пласмент се направи, то никога не е за един подбран инвеститор, както гордо и доста наивно ни съобщава, че е осъществило Министерство на финансите.
– Цените при частен пластмент следва да съответстват на пазарните. Новата емисия облигации е на цена – 88,514 % от номинала. В деня на емисията 13.11.15 същите облигации са котирани на Люксембургската фондова борса на 91,479 %, на 20.11.15 – котировката вече е 92,521%, като за месеца не е падала под 90, 422%.
Обобщение: Новата емисия облигации от 50 млн.евро ощетява българския данъкоплатец със суми от порядъка 1,5 млн.евро (около 3% от номинала) Освен че е пряка загуба за бюджета, операцията е лош сигнал към външните инвеститори в български външен дълг по отношение на порочни практики за неговото управление.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране