Върховният касационен съд (ВКС) потвърди отнемането на 124 810 лева от Димитър Попов, осъден за точене на ДДС в общ размер на близо 530 000 лева, съобщиха в понеделник от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ).
Става въпрос за един от свидетелите срещу временно отстранения съдия Румяна Ченалова, която бе арестувана преди седмица заради съмнения, че се укрива. Именно Димитър Попов е човекът, чийто показания цитира прокуратурата в четвъртък в опит да убеди Софийския градски съд (СГС) да определи най-тежката мярка за неотклонение на Ченалова – „Задържане под стража“.
Съдия Веселина Ставрева обаче игнорира неговите думи, тъй като те нямаха общо с повдигнатите обвинения по случая – за длъжностно престъпление и съставяне на документ с невярно съдържание. Освен това СГС посочи, че разследващите не са си направили труда да проверят по някакъв начин твърденията на Попов.
По думите му Румяна Ченалова е взела подкуп от 690 000 лева, за да реши търговско дело срещу НЕК в полза на ищеца „ОЕТ – Обединени енергийни търговци“ ООД. Именно с този казус са свързани и обвиненията, повдигнати на отстранената съдийка – че е извършила престъпление по служба, коригирайки протокол от заседание по делото на 22 април 2014 г. с цел да даде възможност на ищците да представят в последния момент доказателства в своя полза – три фактури, издадени от НЕК с получател ОЕТ.
Второто обвинение срещу Ченалова пък гласи, че тя е „съставила официален документ – протокол от проведено открито съдебно заседание, в който удостоверила неверни изявления, с цел да бъде използван този документ като доказателство за тези изявления“.
В крайна сметка СГС пусна Ченалова от ареста срещу гаранция от 8000 лева, посочвайки в мотивите към определението си, че има обосновано предположение за съставяне на фалшив документ, но не и за длъжностно престъпление, тъй като прокуратурата, не бе отразила кои са вредните последици и чии интереси са нарушени от действията на Ченалова – задължителен елемент от повдигането на такова обвинение.
Във връзка с решението на ВКС за отнемане на имущество на Димитър Попов, от КОНПИ иноформират, че процедурата е започнала през 2006 г., когато му е повдигнато обвинение за точене на ДДС, а две години по-късно Русенският окръжен съд го осъужда. Попов е привлечен като обвиняем заедно с бившия шеф на митниците Елка Владова като управители на русенското дружество за топлоизмервателна и топлорегулираща техника „ЗИТА“ ООД.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране