Неочаквано високи сметки за парно и топла вода скандализират абонатите на „Топлофикация София“. Все повече столичани се заканват да бойкотират предприятието и да не плащат получените фактури.
Напрежението се изостря допълнително заради извънредното положение и защото все повече домакинства закъсват с бюджетите си. „Масло в огъня“ наляха и неспирните хвалби на управляващите, че са „свалили“ с 40% цената на природния газ, при това със задна дата, и че ще има намаление на сметките за времето от август 2019-а насам. Все повече абонати, получили големи фактури заявяват, че няма да плащат, а ще чакат обещаното намаление.
Заради растящото недоволство Комисията за енергийно и водно регулиране преди дни започна извънредна проверка на ценообразуването в столичната топлофикация. А в сряда омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до председателя на КЕВР Иван Иванов, в което настоява да се даде официално възможност на потребителите да не плащат сметките си, а да се изчакат резултатите от проверката. Засега реакция от КЕВР по предложението няма.
„Рязкото увеличение на мартенските сметки за топлинна енергия е некоректно и неразбираемо и предвид факта, че сметките през отоплителния период са прогнозни – на база потребено количество топлинна енергия за отопление за предходния отчетен период“, посочва в писмото си до енергийния регулатор Ковачева.
От доставчика на топлинна енергия за София на практика казаха същото – „сметките на клиентите са изготвени на базата на консумацията в съответния имот в предния отоплителен сезон, отразена в окончателната изравнителна сметка за периода 1 май 2018 -30 април г. Реално потребените количества топлинна енергия във всяко жилище ще бъдат отчетени и отразени в годишната изравнителна сметка след приключване на сегашния сезон“.
Откакто тръгна ропотът срещу високите фактури, от „Топлофикация София“ няколко пъти подчертават, че сумите за март са по-високи по две основни причини – месецът бил доста студен, а освен това много хора са спазвали повелята „Остани вкъщи“ и това е довело до по-високо потребление.
Вина за създалото се напрежение носят правителството, депутатите и КЕВР, които дружно създадоха у хората илюзия, че щом природният газ е поевтинял с много, при това със задна дата – от 5 август 2019-а насам, това бързо ще проличи и в сметките за парно и топла вода и топлофикациите едва ли не ще връщат пари на клиентите си.
Реалността е друга. Вярно е, че под натиска на Европейската комисия „Газпром“ свали цената на природния газ за България и промени формулата за определянето й, отчитайки котировките на международните пазари. Засега единственото реално следствие от това е, че от 1 април „Булгаргаз“ намали цената си с близо 43% и в резултат от същата дата тарифите на топлофикациите също бяха коригирани надолу – с между 8% за Варна и 26.47% за София. Така фактурите за април със сигурност ще са по-ниски. Но всички сметки преди това – за периода 5 август 2019 – 31 март 2020 г. тепърва ще се преизчисляват: „Булгаргаз“, който получи 150 млн. лева от Газпром“ като компенсация за надвзетите суми, трябва да върне пари на топлофикациите (както и на останалите си клиенти) , а топлофикациите от своя страна ще възстановят надвзетото на своите абонати.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране