Изпотителните чайове са особено полезни при простудни заболявания, при остро или хронично възпаление на горните дихателни пътища и на белите дробове. Прилагат се както самостоятелно, така и в съчетание с други средства.
Липов чай
Липов чай с прибавка на кожицата на една ябълка, подсладен с мед или захар по вкус. Изпиват се по възможност бързо три до пет чаши чай една след друга, и то колкото може по-горещ. След това болният ляга в леглото, предварително затоплено с грейки, завива се добре и така лежи до пълно изпотяване. След като се изпоти достатъчно, тялото му се избърсва с влажна и суха кърпа.
Смесен чай за изпотяване
Набавят по 30 гр. смес от малинов плод, липов цвят и цвят от лопен (овча опашка). От тази смес се вземат 3 супени лъжици, запарват се с 600 гр. вряща вода и се поставят да врят захлупени 10 минути. Чаят се пие подсладен по вкус, горещ, по 3-4 чаши една след друга. По-нататък се постъпва както при липовия чай.
Меден чай с лимон
Към един литър гореща вода се прибавят 2-3 супени лъжици чист пчелен мед и сокът на един лимон. След това се оставя на тих огън да поври 10 минути. Пие се горещ и в по- голямо количество.
Този чай е много полезен при болестите на гърдите, настинка, инфлуенца и въобще при трескавите болести. Като хладко питие намалява жаждата и опреснява болния.
Чай от цветовете и листата на хмела
Една супена лъжица цвят и листа от хмел се попарват с 300 гр. вряла вода и се оставят захлупени да киснат около един час. Пие се по 2-3 чаши на ден. Този чай е добро успокоително средство при болки от различен произход, особено когато пречат и на съня.
Народно питие за изпотяване
Към 300 гр. старо вино (червеното е за предпочитане пред бялото) се прибавят 300 гр. вода, една пълна супена лъжица ляна захар (небет шекер) и пет карамфилчета. Оставя се да ври на тих огън дотогава, докато остане наполовина от течността. Използва се само при възрастни. Изпива се наведнъж (поносимо горещо). След изпиването се постъпва както по-горе.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране