Концесията на Летище „София“ е спряна, съобщиха от министерството на транспорта, предаде БНР.
Причината е подадената пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) жалба на фирмите от консорциума, изградил новата писта на столичния аеропорт, който е в съдебен спор с държавното дружество.
Дружествата „Мохамед Абдулмохсин Ал-Карафи и Синове за Дженерал Трейдинг,Дженеръл Контрактинг енд Индастриъл Стракчърс У.Л.Л.“ и „Адмак Дженеръл Контрактинг Къмпани У.Л.Л.“, които са част от консорциума МАК/АДМАК, са внесли своята претенция в антимонополния орган на 15 юни, сочи справка в сайта на комисията.
Процедурата за концесиониране на летище София бе обявена на 3 юни. Идеята е тя да бъде за 35 години, като има изискване за голяво авансово плащане в началото и е заложена инвестиционна програма. Според прогнозата на транспортния министър Ивайло Московски нетният ефект за държавата от концесията ще бъде около 1.2 милиарда лева за целия период.
Според обявлението на концесията оферти на кандидат-операторите ще се приемат до 20 октомври 2016 г. и ще бъдат отворени на следващия ден.
Спирането на процедурата обаче вероятно ще отложи този срок. Ще се измести и плащането в хазната на първоначалната вноска от 550 млн. лв. без ДДС, която трябва да отиде за погасяване на дълговете и за оздравяването на „Българските държавни железници“.
Неотдавна срещу концесионирането на летището се обявиха и транспортните синдикати, които смятат, че то може да осигури за бюджета и за държавната фирма далеч по-добри суми от изчислените от Министерския съвет приходи от 1.2 млрд. лв. за БДЖ и бюджета и 2.7 млрд. лв. за новия оператор. Профсъюзите заплашиха с протести и блокади на летището, ако процедурата не бъде спряна.
Все още не е ясно срещу какво точно се жалва пред КЗК саудитско-кувейтското обединение.
Няма и крайно съдебно решение по спора му с държавното дружество „Летище София“ за неплатени суми по неустойки и неосвобождаване на банкови гаранции при изграждането на новата пистова система на аеропорта. В документацията за концесионирането на летището изрично е посочено, че бъдещият му частен оператор няма да има каквито и да било задължения за участие в това арбитражно дело, нито да трябва да плаща някакви присъдени на МАК/АДМАК суми.
Държавното „Летище София“ бе осъдено от изпълнителя на строежа през септември 2011 г. в Арбитражния съд на Международната търговска камара в Париж. То трябваше да плати близо 45 млн. долара на консорциума, като решението на чуждия съд е потвърдено и от Софийския градски съд, което обаче се обжалва през лятото на 2014 г. и все още това съдебно производство не е приключило.
Вероятно изпълнителят е притеснен, че след оттеглянето на държавната фирма от управлението на столичното летище тя няма да има финансовата възможност да уреди задълженията си по строежа на пистата.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране