Гигантите от топ 5 на хранителните вериги у нас – Кауфланд, Лидъл, Метро, Билла и Фантастико – са реализирали близо 6 милиарда лева оборот за 2021 година. И тъй като инфлацията през 2022 година е над 15%, очакванията са тази цифра да е нараснала на близо 7 милиарда, пише „Уикенд“.
За поредна година абсолютен лидер остава „Кауфланд България“ с 1,897 милиарда оборот и над 118 милиона лева чиста печалба. По непотвърдени данни продажбите на веригата за 2022 г. са още по-големи и надхвърлят 2 милиарда лева.
Втори в класацията е „Лидъл“, чиито оборот за 2021 г. е 1,569 милиарда лева, а печалбата му – малко над 74 милиона.
„Кауфланд“ и „Лидъл“ са собственост на един и същи човек – мултимилиардера Дитер Шварц, който е обявен за най-богатият човек в Германия.
На трето място е друга немска верига – „Метро“. Те обаче са направо „бедняци“ с едва 846 милиона лева оборот и скромните 18 милиона лева печалба.
Плътно до него се нарежда австрийската „Билла“ с 839 милиона оборот. Счетоводно обаче веригата е на загуба.
Единствената българска верига в топ 5 е „Фантастико“ – 704 милиона лева оборот и 26,5 милиона печалба.
„Т-маркет“ е реализирал оборот от 386 милиона оборот и 772 хиляди лева печалба, а СБА – 150 милиона оборот и 3,4 милиона печалба.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Явор Гечев се принуди да признае абдикацията на държавата през спекулата на големите вериги. “Има аномалии по цялата система. Този път много от играчите на пазара прекалиха и не разбраха, че прекалиха. Не е нормално сиренето да се продава с 50% надценка в супермаркетите. Прясното мляко пък се изкупува за 1 лв., в малките ферми дори за по-малко. Доставя се до магазините на цена 1,60-1,80 лв. На щанда е 3,60-3,80. Надценката при млякото е 200%”, обобщи кожодерските практики министър Гечев, без обаче да даде отговор защо държавата е допуснала народът да бъде пладнешки обиран от печалбари. Земеделският министър не посмя дори да използва думата “спекула” по отношение на супермаркетите и не даде задоволително обяснение как служебното правителство ще озапти галопиращата инфлация при бързооборотните стоки, които формират около 40% от разходите на домакинствата.