
Бившият военен министър Тодор Тагарев обясни решението на Мустафа Емин да стане съветник на идеолога на „Величие“ Ивелин Михайлов.
„Мустафа е достатъчно зрял, за да взима сам своите решения. Не се е консултирал с мен, нито пък съм очаквал да го направи“, пише Тагарев във Facebook.
„Някои граждани за европейско развитие не пропускат да злорадстват и за пореден път да прокарват тезата си за „злоупотреба с власт“ от мой съветник и „представител на ПП-ДБ“. Многократно и публично съм отговарял. Ще се върна към тази дискусия, само след като те (или ръководството на „Пирогов“) обяснят кога медицинската сестра разбра от къде е Мустафа и какво има предвид под „Господарят от Рибново“ и как стана така, че преди да стигне до мен, информацията бе разпространена от РИА Новости“, пише още Тагарев, правейки препратка към скандала от 2023 г.
Бившият военен министър припомня, че е поканил Мустафа Емин в екипа си по препоръка на водещи фигури от една от политическите партии, поддържащи кабинета, и с разбирането, че армията трябва да бъде отворена към наши сънародници с мюсюлманско вероизповедание (а тя е отворена, но може да се направи повече). Работих с него около два месеца, до решението му да напусне в резултат на политическите и медийни атаки срещу него, но и срещу мен, добавя Тагарев.
Според бившия министър най-важното е, че Емин се опитва да освободи помаците (това е термин, който той използва) от твърдата хватка на „държавното предприятие“ и други подобни и да я отвори към демократичните идеи. Дълги години залагаше на една от партиите в ПП-ДБ, но изглежда вече е изгубил надежда, пише още Тодор Тагарев.
Той препраща към публикация на адвокат Методи Лалов. „Мустафа отдаде дълги години на опити да реализира потенциала си в „Да, България“ в интерес на братята ни мюсюлмани в България. И през всичките тези години не му се даваше възможност да работи. Нещо повече, той стана обект на интриги и на безпринципни репресии от страна на ръководството на партията. На същото това ръководство, което се заобиколи с послушковци и секретарки и прогони от партията всеки, който има мнение и позиция, различни от тези на Христо Иванов, Иво Мирчев и Антоанета Цонева“, пише адвокатът.
Методи Лалов пише още:
„Днес Мустафа е наричан предател. Така както някои наричат прокудените в чужбина наши сънародници, търсещи там препитание, реализация и справедливост. Искаше ми се Мустафа да не е във „Величие“. И той нямаше да бъде, ако ръководството на „Да, България“ не предпочиташе да прави сглобки с Борисов и Пеевски; да си сътрудничи „технически“ с Доган (последните двама десетилетия експлоатират българските мюсюлмани); да участва в коалиция с ПП и да сложи Руди Гела от ИТН водач на депутатска листа в Плевен, комунистическия прокурор Атанасов водач в Благоевград, Бойко Рашков от БСП министър на вътрешните работи.
Не забравяйте и че Христо Иванов беше министър на Близнашки и Борисов, Кирил Петков и Асен Василев бяха спуснати на политическата сцена от Радев и го подкрепяха при втория му избор, помнете, че гласуваха Деса Атанасова да стане конституционен съдия, Главчев шеф на Сметната палата, Калин Стоянов вътрешен министър…“
Според Методи Лалов вчера „Величие“ е станала малко по-добра партия с присъединяването към тях на Мустафа Емин, а „Да, България“ е станала още по-жалка без него.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране