Кога всички онези хейтъри и глупци ще проумеят, че да имаш добри отношения с Русия е добро нещо, а не лошо нещо? Искам да реша проблема със Северна Корея, Сирия, Украйна, тероризма и Русия може много да помогне. Този коментар направи в туитър американският президент Доналд Тръмп ден след като се срещна с колегата си Владимир Путин във Виетнам.
Той припомни, че и неговият опонент от миналогодишния вот Хилари Клинтън е декларирала желание за по-добри отношения с Москва, а предшественикът му на поста Барак Обама е имал „нулева химия с Путин“.
Въпреки декларираното си добро отношение към Русия и руския президент Тръмп така и не намери време за среща на четири очи с Владимир Путин. Двамата все пак се срещнаха набързо в кулоарите на форума на АТИС във Виетнам.
„Говорихме по време на кръглата маса. Изглежда, че имаме много добри чувства един към друг и добри отношения, като се има предвид, че не се познаваме добре“, заяви Тръмп с уточнението, че той и Путин са имали два или три много кратки разговора. След тях Москва и Вашингтон излязоха със съвместна декларация за Сирия. В документа се подчертава, че двете страни имат съгласие да продължат съвместните си усилия за борбата с „Ислямската държава“, потвърждават своя ангажимент към суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Сирия и призоват всички страни в сирийския конфликт да вземат активно участие в политическия процес в Женева.“
Във Виетнам американският президент успял отново да повдигне темата за руската намеса в изборите в САЩ. Според Доналд Тръмп президентът Владимир Путин наистина вярва, че Русия не се е намесвала в президентските избори в САЩ. Но Тръмп също така вярва на американските разузнавателни агенции, които заключиха, че Русия наистина се е намесила, предаде Асошиейтед прес.
Кратките срещи на двамата президенти в кулоарите на АТИС дадоха повод на Тръмп да заяви, че добрите отношения с Москва „всъщност биха били чудесно нещо… защото наистина може да ни помогне в Северна Корея. Имаме голям проблем със Северна Корея и Китай ни помага“. „Ако и Русия ни помогне в допълнение към Китай, този проблем ще изчезне много по-бързо“, коментира Тръмп.
В канонадата си от туитове американският държавен глава не подмина и темата „Северна Корея“, която беше основна в неговата 11-дневна азиатска обиколка. По думите му китайският държавен глава Си Дзинпин се е съгласил да затегне санкциите срещу КНДР.
Пекин е единственият голям съюзник на Пхенян и ограничение на търговията между двете страни би могло сериозно да разклати режима на Ким Чен-ун, който направи серия ядрени и ракетни изпитания. „Китай би могъл да реши този проблем лесно и бързо“, заяви Тръмп.
Верен на себе си, той не пропусна да атакува севернокорейския лидер лично: „Защо Ким Чен-ун ме обижда, като ме нарича „стар“, когато аз НИКОГА не бих го нарекъл „нисък и дебел“? А аз толкова се старая да бъда негов приятел – и може би някой ден това ще се случи!“
Междувременно американският президент предложи услугите си за разрешаване на спора в Южнокитайско море. Няколко държави претендират за контрола на малки, но богати на ресурси острови и опасенията са, че това може да подпали военен конфликт: „Ако мога да помогна с посредничество или арбитраж, моля, уведомете ме. Аз съм добър медиатор и добър арбитър“, каза той в началото на срещата си в Ханой с виетнамския президент Чан Дай Куанг. Той обеща „грамаден“ обем на търговия с азиатската страна.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране