От 200 до 5000 лв. ще са глобите за нерегламентирано къмпингуване в Царево, реши общинският съвет днес, съобщи БНР. Приемането на нова наредба се налага поради отмяна на досегашната, по която се налагаха глоби и на плажуващите около Корал.
Старата наредба бе отменена от ВАС по формални причини – липса на обществено обсъждане и финансова обосновка на предвидените глоби. Тя изискваше от желаещите да къмпингуват на плажа Корал да имат разрешение от архитекта на общината, нотариално заверена декларация от собственика на земята и да предупредят общината 7 дни преди разполагането на палатки и каравани.
Новата наредба е със сходни условия – в общински терени ще може да се къмпингува само след издадено разрешение и те трябва да са с такава цел. За частни се изисква разрешение от собственик, което да е нотариално заверено и представено в общината, решиха съветниците.
На днешното заседание отново възникна конфликт между общинските управленци и представители на сдружението „Да запазим Корал“. Въпреки надлежно внесеното становище, активистите на „Да запазим Корал“ не получиха думата да изложат аргументите си против наредбата и напуснаха със скандал залата. Дончо Бораджиев, адвокат на сдружението „Да запазим Корал“, коментира, че наредбата противоречи на редица закони: „Приемат текст, който противоречи на Конституцията, на Закона за нормативните актове“.
„Спорим за проблеми, които може да бъдат решени изключително лесно. Да се намери диалог и пресечна точка между интересите на двете групи“, обърна се към съвета друг къмпингуващ – Кристиян Апостолов. „Не къмпингувате диво и свободно. Вие живеете в рамките на няколко месеца на територия, която не е ваша. И ние не сме длъжни да ви чистим и да ви плащаме разноските“, отвърна му Стела Кюмюрджиева от ГЕРБ. Кметът Георги Лапчев поясни: „Община Царево никога не е била против къмпирането. За да няма проблеми, трябва да има някакви правила“. Всъщност враждата на община Царево с летовниците, които предпочитат дивите плажове на територията на общината е широко известна.
Наредбата беше приета с почти пълно мнозинство. Къмпингуващи се готвят да я атакуват в съда.
Междувременно в София екоактивисти за поредна вечер блокираха движението на Орлов мост в знак на протест срещу промените, с които тази седмица депутатите наложиха солени глоби за летовниците по Черноморието. Те настояват президентът Румен Радев да наложи вето върху текстовете.
Според приетите текстове поставянето на плажни принадлежности върху дюни ще се наказва с глоба от 500 до 1000 лв. за туристите. Санкции ще се налагат и за спиране на коли, ремаркета, кемпери и каравани върху дюните. Подобно нарушение ще бъде наказвано с глоба от 1000 до 3000 лв. или с имуществена санкция от 3000 до 5000 лв. Екоактивисти многократно алармираха, че забраните важат за сивите, белите и облесените дюни, но не и за зараждащите се, които заемат повече от половината от площта на всички видове дюни.
Макар според конституцията дюните да са собственост на държавата и на всички българи, 50% от тях са присвоени от шепа частни фирми. „И след днешните промени тези 2700 декара дюни и плажове между Камчия и Шкорпиловци ще продължат да бъдат частна собственост и няма да се водят нито дюни, нито плаж. Просто открадната плажна ивица“, написа Тома Белев от Асоциацията на парковете в България във Фейсбук вчера.
2 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Само така! Псевдо еколозите протестират срещу промените в закона, но само солените глоби ще сложат ред и ще предотвратят безразборното изхвърляне на отпадъци и абсурдното замърсяване на природата.
В Царево ще оправят „зелената“ мафия по-бързо от останалите общини! Откъде накъде тези наглеци ще искат да си плажуват свободно и да не плащат?!?