25.07.2023 | 15:22
Цените на имотите в София достигнаха до 5 000 евро за квадрат
Става въпрос за уникални имоти, иначе средната цена на жилищата в столицата между 1600 и 1800 евро на кв. метър

Цените на жилищата в София са в много широк диапазон, каза за “Труд news” Евгени Василев, шеф на компания за недвижими имоти. В идеалния център на София предлагат и имоти с цени от 3000 евро до 5000 евро на квадратен метър, допълни той. Става въпрос за имоти, които рядко излизат на пазара, обикновено се намират на много специфични места в центъра на София, възможно е да имат и историческа стойност.

Но има квартали, в които човек може да купи имот за 1100-1200 евро на квадратен метър. Средната цена за имот в София е между 1600 евро и 1800 евро на кв. метър, каза Евгени Василев.

По-бюджетните квартали са в западната част на София – “Люлин”, “Обеля”, донякъде и “Надежда”. Кварталите “Сухата река” и “Хаджи Димитър” вече са с по-високи цени на жилищата, но въпреки това остават достъпни. По-скъпите райони са традиционно южните и центърът на София. Във високия ценови клас влизат районите Център, “Изток”, “Лозенец”, “Манастирски ливади – Запад”, “Бояна”, “Драгалевци”, донякъде “Младост”, които стават все по-предпочитани в последните години. В квартали като “Овча купел” и “Дружба” цените на жилищата са близки до средните за София.

Търсенето е ориентирано към по-големи имоти с цел живеене. Купувачите най-често търсят тристайни апартаменти с площ от 90 до 100-120 квадратни метра. Цените на такива апартаменти започват от 130 хил. евро. В зависимост от местоположението на жилището и в какво състояние се продава има случаи, при които цените достигат 300-400 хил. евро.

Има голям интерес и към къщи в непосредствена близост до София и южните квартали, на максимално разстояние от 20-30 км от центъра на града. Предпочитани места са Елин Пелин, Лозен, Герман, южната част а София, където търсят къщи или апартаменти с двор. Тенденцията за това започна по време на пандемията и наложената работа от вкъщи, но продължава и в момента.

Имотите “на зелено” са предпочитани от хората, които търсят малко по-евтино жилище и са готови да изчакат 1-2 години до окончателното построяване на сградата. Предимството при покупка “на зелено” е, че не е нужно цялата сума да се плаща наведнъж. Средната разлика между цените на завършени апартаменти и такива “на зелено” достига до 20% в някои квартали.

Последният етаж става най-скъп

Традиционно най-търсени са апартаментите на средните етажи в кооперациите с южно изложение. Но през последните години настъпиха промени на пазара. Качеството на строителството се подобри и хората проявяват интерес да купуват имоти на последния етаж, където има повече въздух и хубави гледки, каза за “Труд news” Евгени Василев, шеф на компания за недвижими имоти.

Преди клиентите се притесняваха дали сградите са изпълнени качествено и дали няма да има неприятности на последния етаж като течове. Но в момента проектите са много по-качествени. Инвеститорите и строителите изпълняват гаранционните си задължения, работят с по-качествени материали на покривите и покривните етажи и затова и интересът към тях се засилва. Последният етаж се обособява като един от най-скъпите, каза Евгени Василев.

След пандемията се обособи и интересът към партерни апартаменти със собствен двор. Това беше немислимо преди 10 години. Но сега в голяма част от новите сгради има партерни апартаменти.

След засилването на инфлацията в началото на миналата година купувачите започнаха да търсят готови жилища, с които веднага да започнат да защитават парите си, отдавайки ги под наем. Но постепенно тази тенденция се промени. Сега отново повечето хора предпочитат да купят апартамент на шпакловка и замазка, за да може да го завършат по свой начин и вкус. Но ако на пазара се появи качествено завършен имот с модерно обзавеждане, което да привлича възможни наематели или дори и крайни клиенти, които да могат да го ползват веднага без услугите на майстори, има голям интерес от страна на купувачите.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране