31.12.2024 | 13:41
Управителят на БНБ, който не забелязва имотния балон, с нова заплата – 27 434 лева
За подуправителите възнаграждението става по 23 515 лв. и за другите членове на Управителния съвет – по 7838 лв.

Месечните възнаграждения на членовете на УС на БНБ се повишават от следващата година, предвижда бюджетът на банката. Така управителят Димитър Радев ще получава вече 27 434 лв. (70% от средното общо месечно възнаграждение на ръководителите на банки), за подуправителите заплатата става по 23 515 лв. (60% от средното общо месечно възнаграждение на ръководителите на банки) и за другите членове на Управителния съвет – по 7838 лв. (20% от средното общо месечно възнаграждение на ръководителите на банки).

Новото огромно увеличение на заплатите идва на фона за дългогодишното неглижиране на имотния балон в България. В услуга на търговските банки, които масово раздават ипотечни кредити срещу 2,5 % годишна лихва, шефовете на Централната банка залагат бомба на имотния пазар в България, която ще взриви крехката бългаарска икономика.

За обезпечаване на тези промени в бюджета са заложени допълнително 373 хил. лв. Същевременно проучването констатирало изоставане на възнагражденията на членовете на УС на БНБ в сравнение със средните възнаграждения на ръководителите на търговските банки с 19.09%.

В бюджета за 2025 г. е предвидено и увеличение на средствата за възнаграждения на служителите, като се очаква общите средни месечни възнаграждения по групи персонал през 2025 г. да достигнат, както следва: за група „ръководен персонал“ – 11 198 лв., за група „специалисти“ – 5397 лв. и за група „поддържащ персонал“ – 3037 лв.

Съгласно чл. 23, ал. 3 от ЗБНБ възнагражденията на работещите в БНБ не може да са по-ниски от тези на служители със сходни функции в търговските банки в страната. В изпълнение на това изискване беше проведено ежегодното проучване за нивата на възнагражденията в банките, пише Pariteni.bg. Информацията от него се събира с цел съпоставяне на нивата на възнагражденията на служителите и ръководителите в БНБ с тези на служителите и ръководителите със сходни функции в търговските банки и служи за определяне на максимално допустимите възнаграждения (месечни и годишни) на членовете на УС на БНБ и за определяне на минималните средни общи месечни възнаграждения на служителите.

Разходите за нови банкноти са в размер на 11 365 хил. лв. и са увеличени с 19.7% спрямо разходите по показателя в бюджета на БНБ за 2024 г. За производството на 10 млн. броя български банкноти с номинал 10 лева са планирани 1945 хил. лв. При определянето на разходите за 2025 г. са използвани договорените цени за доставка на банкнотна хартия и отпечатването им.

Процедурата за първоначално снабдяване с евробанкноти се осъществява на принципа „вземане назаем – последващо връщане“. С оглед на това в проекта за бюджет за 2025 г. не се планират средства за производството на евробанкноти. Планирани са средства за разходи по доставка на евробанкноти, в това число транспорт, охрана, застраховки и летищни такси.

Разходите за производство на нови монети през 2025 г. са намалени с 2.5% спрямо тези за 2024 г. и са в размер на 164 359 хил. лв., в това число 55 215 хил. лв. за отсичане на възпоменателни монети в изпълнение на приетата от УС на БНБ монетна програма и 96 327 хил. лв. за производство и доставка на евромонети, за опаковане на сетове с евромонети, за транспортиране и полиране на монетни заготовки за евромонети, както и за наем за съхранение на монетни заготовки. Планираните за 2025 г. средства за производство на разменни монети са в размер на 109 144 хил. лв., или с 12.3% по-малко спрямо средствата в бюджета на БНБ по този показател за 2024 г.

Поради промяната на датата на въвеждането на еврото като законно платежно средство в Република България част от планираните в бюджета на БНБ за 2024 г. средства за разходи, свързани с издръжка на паричното обращение и развитие на информационните системи, са препланирани и включени в бюджета на БНБ за 2025 г.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране