Д-р Дечо Дечев обяви напускането си от Националната здравно осигурителна каса. Той поясни, че е поел ангажимент в рамките на този мандат, който приключва на 12 март.
Дечев разкритикува водената от здравния министър Кирил Ананиев политика като даде пример за прокарани лобистки текстове в закона, заради които здравната каса заплаща едно лекарство за частна болница на 7 пъти по-висока цена, отколкото същото за държавна и общинска.
„Примерно – едно и също конкретно лекарство на един и същи производител, когато се отчита от държавна и общинска болница, се заплаща от касата на 150 лева, а когато се отчита от частна, го плащаме на цена от 1050 лв. Разликата е 7 пъти. Защо ви ги казвам тези неща? Защото всеки греши, но разумният човек си вади изводи и не повтаря грешките си. Ние обаче – един път пипаме котлона, втори път, трети път – животно да беше, щеше да се научи, че котлонът пари. Ние обаче не се научихме“, коментира Дечев пред „Дарик“.
По думите му за една голяма част от болниците – частните – е било забранено на касата да иска финансови показатели. Тоест, държавните и общинските болници дават отчети как са похарчили парите си, а частните – не.
Той отправи критика и към обещаните от правителството през пролетта 50 млн. лв. за заплати на медицински сестри .
„В няколко случая през годината каруцата беше поставена пред коня. Първият случай беше с тези 50 милиона за сестрите, за които беше обещано, че ще се дадат от бюджета на държавата. Най-парадоксалното е, че това го предлагат хора, на които професионалният живот е минал в правене на бюджети. Именно тези хора трябваше да знаят, че това е невъзможно да се случи в един модел, в който приходите на една болница се получават на база дейност. Оказа се, че няма как да се дадат тези 50 млн. и беше казано – да ги даде касата. Касата как може да ги даде? Единственият начин е като се повишат цени на определени дейности. Повишиха се цени, това не доведе до нищо и след три месеца тръснахме друга идея, без касата да знае – увеличаваме цени на клинични пътеки, даваме 200 милиона и поставяме касата под свършен факт. Реалният резултат е такъв – ние наказваме работещите болници. Два пъти разбрахме, че котлонът пари и продължихме да го пипаме“, каза д-р Дечев.
Според него е необходимо и да се намали броят на болниците в страната, включително чрез обединение, преструктуриране и т.н.
„Ако съществуващият ресурс се инвестира в по-малък брой лечебни заведения, отколкото са тези 387 в момента, с които касата има договор, парите ще бъдат достатъчни, без да се нарушава достъпът и качеството на лечение. Категорично ви го казвам. Много тежко политическо решение“, заяви д-р Дечев.
3 коментара
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Пътеката до попа е най-вероятната след като посетиш Българска Болница, които изглеждат като средновековни тъмници за изтезания, нямат нищо общо със болница.
V Balgariq zdraveopazcaneto e po klonicni pateki dve sa parcsta do bankomata i vtorata do popa i na dvete se plashta .Sled popa lecenie be ti trqbva toi lekuva barzo.
Аз слушах Дечев по „Дарик“. Вие спестихте имената на Ананиев и Жени Начева,които Дечев дректно обвини. Това ли са ви новините без цензура?