Морският сарай на Ахмед Доган края нос Чукалята е незаконен. Това обяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов на пресконференция в парламента.
„До момента имаше недосегаеми фигури в българската държава. Една такава е Ахмед Доган“, коментира той.
По повод скандала преди два дни, при който гардове на НСО блъскаха политици, опитващи да стъпят на държавния бряг до сарая, Симеонов каза: „Приветствам поведението на г-н Христо Иванов. Да, такова трябва да е поведението на всеки човек, който държи за законността в държавата. Няма нито да му се подигравам, нито да му се присмея. Но ние това сме го правили още 2014 г., когато започна строежът (на сарая на Доган – б.а).“
На въпрос трябва ли да бъдат охранявани Ахмед Доган и Делян Пеевски, Валери Симеонов отговори: „Аз винаги съм бил категорично против охраната на тези двама човека“.
А след питане – защо мисли така, лидерът на НФСБ каза: „По причина че те не могат да бъдат охранявани от държавна служба, след като не отговарят на законовите изисквания за охрана… Освен това създават едно усещане в обществото за привилегированост, за недосегаемост и т.н. Който има нужда от охрана, може да се обърне към частна охрана, може да си назначи такава и т.н. А те не са хора без възможности, знаете. Нито единият е беден, нито другият. Но защо е моето крайно, бих казал пристрастно, отношение към охраната на тези лица? Просто защото съм потърпевш. Просто съм потърпевш. 2008 г. тези хубавци, четири човека, биха мой екип на телевизия „Скат“ в град Созопол, на 1 май, пред заведението „Лазурен бряг“, заради това, че искаха да вземат интервю от Ахмед Доган. На 1 май 2008 г! След това строшиха камерата на „Скат“ – доста скъпа камера. Ето оттам започна всичко“.
След това имало куп закононарушения в парк „Росенец“, свързани с изграждането на обекти на Ахмед Доган.
„Сараят е незаконно построен“, категоричен е Валери Симеонов.
„Валентин Касабов и Христиан Митев през 2015 г. в качеството си народни представители направиха това, което направи Христо Иванов и никой не ги отрази, естествено, защото те са някъде от Бургас. Но те отидоха, поискаха да влязат, бяха възпрепятствани, подадоха съответните сигнали до прокуратурата и на 3 декември 2015 г. бариерата беше премахната – по нашите сигнали, по нашето настояване и по нашите действия. Впоследствие отново поискахме и сезирахме прокуратурата, която започна щателна проверка и на строежа, и на всичко и до момента нямаме отговор. Така че тук трябва да се обърнете към г-н Гешев – главния прокурор, и да го запитате би ли проверил какво е станало и защо се затлачи проверката, която започна още 2015 г. по сигнал на телевизия „Скат“ и народните представители Валентин Касабов и Христиан Митев, защото ние не получихме нито отговори, нищо! Както не получихме подкрепа от цялата медийна общност на София.“
Валери Симеонов обясни, че в 100-метровата ивица в зона „А“ от брега е забранено да се строи на височина над 7,5 м.
„Въпросният сарай на Доган се намира в тази зона и той е висок 12 метра. Второ, там има една огромна, незаконна оранжерия, която е разпростряна на около декар. За всичко това сме подали сигнали до общината и до РДНСК, и до прокуратурата още 2014 г. И до момента – нищо. Отделно, има други изградени обекти със съмнителна законност и всичко това е трябвало да се провери и да се предприемат необходимите мерки… Освен всичко друго, там има и пречиствателна станция, изградена, за да обслужва сараите, което също сме го протестирали, инфраструктура и т.н. И въпреки че през декември 2015 г. успяхме да премахнем бариерата, впоследствие тя пак се появи“, коментира Валери Симеонов.
И изграденият вълнолом също трябвало да се провери. Но най-важен бил сараят.
По документи там трябвало да има водна спортна база, а не хотел, както изглеждала резиденцията на Доган
На въпрос на „Флагман“ смята ли, че прокуратурата е сложила чадър над Доган и Пеевски, Валери Симеонов отговори: „Естествено, до момента като институция прокуратурата не си е вършила работата. Сега, в този състав на прокуратурата – не мога да ви дам отговор, да давам оценка на новия главен прокурор. Ще видим какво ще направи и какво няма да направи и тогава ще ви дам оценка. Сега как да дам оценка?! Да кажа – „вероятно ще направи нещо“ или „вероятно нищо няма да направи“. И вие ще го пляснете като заглавие. Няма смисъл от това.“
Преди това, на друг въпрос на „Флагман“ – все още ли е недосегаем Доган, Симеонов отговори: „Вероятно да.“
А след допълващо питане – защо мисли така, лидерът на НФСБ обясни: „Защото НСО охранява, не допуска достъпа до крайбрежната ивица, независимо дали е плаж или са камънаци. Къде е мястото на НСО в случая? Къде е мястото и на директно отговарящия за НСО президент? Защо не се установи до момента кои са лицата, имената им. Да се каже ясно, че те нарушават закона; че превишават многократно своите правомощия, както го правят вече десетилетия?“
На въпрос аналогичен ли е случаят по отношение на недосегаемостта и за Делян Пеевски, Валери Симеонов отговори: „Нямам информация за Делян Пеевски. Но лично аз съм искал проверка още 2018 г. за основанието, на което Ахмед Доган е охраняван. Забравихте ли вече? Забравихте!“
Като вицепремиер през 2018 г. Симеонов се заинтересувал защо държавата охранява Доган. Тогава получил секретни доклади.
Имало информация за заплаха към почетния председател на ДПС, идваща от чужда държава.
Тогава обаче президентът Румен Радев не подкрепил Валери Симеонов. И така държавната охрана за Доган останала и до днес. Радев пък сега се активирал заради предизборния период.
От НФСБ обясниха, че не са убедени, че МВР и ДАНС настояват да се охранява Ахмед Доган (както твърди президентът).
В тричленната комисия, която взима решение по въпроса, няма особено мнение от шефа на НСО, коментира от своя страна зам.-председателят на НФСБ Борис Ячев.
От НФСБ са категорични, че ключово е мнението на началника на НСО, който е на подчинение на президента. Затова и Румен Радев не трябвало да бяга от отговорност.
До една седмица щяло да има и съответно законодателно предложение. То ще вменява на шефа на НСО лична отговорност кой и как да бъде охраняван. Така щяло да се избегне прикриване зад колективната отговорност.
По думите на Валери Симеонов, президентът проявявал вопиюща некомпетентност по темата с охраняваните лица.
На въпрос – има ли право държавният глава да определя кой да бъде пазен от НСО, лидерът на НФСБ отговори: „Не е редно той да казва кой да бъде охраняван и кой да не бъде охраняван. Това си е работа на комисията, в която обаче водещата фигура е началникът на НСО. Той свиква комисията, той е човекът, който подготвя решенията и дневния ред. Така че отговорността е на началника на НСО за вземането на решения по отношение на охраната, но прекият контрол и отговорност остават на президента.“
Валери Симеонов даде пример как вчера държавният глава е поискал свикване на тричленната комисия по въпроса за охраната на Доган и Пеевски, и тя веднага се събрала. „И след това някой да ни обяснява, че президентът нямал правомощия. Самите факти и самото ежедневие показват, че това не е така“, отсече Симеонов.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране