Ограниченията около коронавируса и 14-дневната карантина след влизането в България не спряха нашите изселници в Турция да се връщат по родните места.
Вчера кърджалийската областна управа информира за 1400 изолирани в домашни условия лица, като 500 от тях са в областния център, 300 в община Кирково и т.н. , предаде „Сега“. Огромната част от тях са двойни граждани от югоизточната ни съседка. Потокът в последните дни е значим, тъй като преди Рамазан байрам (23, 24 и 25 май) бяха отчетени далеч по-малко карантинирани лица – 940.
А се очакват още пристигащи, тъй като от 1 юни бяха възобновени двупосочните автобусни курсове за Измир и Бурса. Всъщност, потокът няма общо с религиозния празник, тъй като Турция пусна движението впоследствие. „Просто това са хора, които традиционно прекарват лятото тук. Пикът на трафика обикновено е през втората половина на юни“, обясни областният управител Никола Чанев.
На 50-местните автобуси е разрешено да пътуват с по 25 души максимум, но като цяло особени превантивни мерки в Кърджали не са предприети засега. Полицията следи трафика, а пътниците биват информирани за задълженията им. От своя страна РЗИ – Кърджали се принуди да припомни на обществеността, че макар карантина вече да не се изисква за новодошлите от редица държави, това не касае трети страни за ЕС, тоест и Турция, а също Швеция, Великобритания и Северна Ирландия, Белгия, Република Ирландия, Португалия, Испания, Малта, Италия. Всичко това има спорен ефект, защото практиката показа, че пристигащите няма как да избегнат напълно досега с околните хора при стъпването на родна земя (влизащите по въздух например създадоха редица проблеми в други градове).
Пък и мерките се нарушават впоследствие. Местната полиция съобщи за 9 лица, които след пристигане от чужбина са нарушили карантината, посещавайки паспортната служба. 82-милионна Турция е с над 4500 жертви на COVID-19. Чанев призова към внимание всички, тъй като опасността не е преминала напълно.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране