12.02.2025 | 14:33
Вижте кой е кандидатът на Борисов и Пеевски за шеф на КЗК
Във вторник Илия Караниколов изненадващо подаде оставка като изпълнителелен директор на държавната ББР

Антимонополните комисии в Европейския съюз наложиха глоби за стотици милиони евро за картели на пазара на храни, докато българската КЗК не открива такива на пазара. „Няма и как да стане докато начело на регулатора са “политически калинки” и сламени хора“, заяви Кирил Петков от ПП-ДБ. Той посочи, че формацията в качеството си на опозиция ще се бори за открити конкурси и посочи, че няма да допусне човек на Делян Пеевски да поеме отново КЗК. От думите на Петков стана ясно, че ПП-ДБ има информация, че се готви човек, близък до ДПС на Пеевски да поеме регулатора.

За поста се спряга името на Илия Караниколов, който преди ден подаде оставка като изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Българската банка за развитие (ББР). Официално бе съобщено, че Караниколов напуска ББР, за да се „присъедин към ръководството на водеща финансова институция в страната“.

Стотици милиони евро глоби за картели в Европа, 0 лв. в България

От ПП-ДБ показаха справка, която показва, че антимонополните регулатори в последните години са наложили глоби за стотици милиони евро, докато у нас няма санкционирани картели. Депутатът Андрей Цеков посочи, че в края на 2024 година ЕК наложи глоба от 337.5 млн. евро на производителя на шоколадови изделия и кафе Mondelez.

„Санкцията се налага за споразумение между производителя и неговите дистрибутори за фиксирани цени. Затова в Белгия един Toblerone струва по-евтино от България“, каза той. В Испания през 2019 г. е наложена глоба от 80.6 млн. евро на 10 от най-големите млекопреработватели заради съглашения е за занижени изкупни цени на суровото мляко на фермерите. „Испанският потребител е ощетен с 1 млрд. евро, на такава стойност са заведените искове“, каза Цеков.

Докато у нас цената за литър мляко в магазина е 1.59 евро, то в Португалия е 94 цента, във Франция – 1.14, Италия – 1.44, дори в Швеция ценанта е под 1.50 евро

Във Франция през 2015 г. е наложена глоба от 192 млн. евро на 14 производители на млечни десерти за фиксиране на занижени изкупни цени на млякото, което купуват от фермерите.

Подобен картел е установен и в Нидерландия през 2019 година, но на пазара на търговци на яйца на едро, като са ощетени 800 ферми.

Регулаторът в Германия пък е наложил глоба от 231 млн. евро през 2014 година на 6 производителя на бира за фиксиране на продажни цени и разпределение на пазара. В Германия през 2015 г. са глобени 5 големи търговски вериги за храни с 151.6 млн. евро за фиксиране на завишени продажни цени.

Наложените глоби за картели в Румъния само с две решения на регулатора възлизат за над 53 млн. евро.

Сламени хора, политически калинки и експерти с успех 3.50

От ПП-ДБ казаха, че като опозиция ще се борят за открити конкурси и няма да допуснат „политически калинки“ и „сламени хора“ по върховете на КЗК. Лена Бориславова посочи, че първото, за което ще настояват е удължаване на срока за номинации на канддидатури за комисари.

ПП-ДБ също ще имат претенденти за комисари в КЗК. Имената им не бяха посочени, но бе уточнено, че те ще са експерти по конкурентно право и икономика, или хора от бизнеса, с доказани морални качества. Формацията ще се бори за такива критерии от всички кандидати.

По време на пресконференцията бе припомнено, че сегашният председател на КЗК Юлия Ненкова бе преди това зам.-кмет на Столична община в мандата на Бойко Борисов и същевременно е майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков. За друг комисар, чието име не споменаха бе посочено, че е взел държавните си изпити с успех “добър 3.50”.

2 коментара

  1. допълва каза:

    От цялата ви статия липсват 5 букви“ДИМОВ“

  2. Гост каза:

    От цялата ви статия сте уцелили 4 букви „КАРА…..“

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране