Управляващата коалиция иска оставката на Висшия съдебен съвет (ВСС) с декларация, предложена от ГЕРБ във вторник, ден преди Европейската комисия да излезе с редовния си годишен доклад за България, в който критикува липсата на резултати в борбата с корупцията, непрозрачните назначения на ВСС, неефективността на прокуратурата и отказа на институциите да проверят прозрачно и независимо корупционни скандали като „Яневагейт“.
Тези критики на Брюксел е възможно да бъдат заглушени от новината за поисканата оставка на ВСС и реакцията на съдебните кадровици в сряда. Не е ясно дали това е търсен ефект от страна на ГЕРБ. По закон мнозинството в НС може да изрази позиция за разпускането на ВСС, но във ВСС трябва сами да решат дали да се оттеглят.
За момента декларацията е подкрепена само от ГЕРБ. Депутатите от Реформаторския блок (РБ) са реагирали различно – ДБГ с готовност са одобрили текста, в който вина за съдебната реформа е прехвърлена на бившия правосъден министър Христо Иванов, но ДСБ и други партии са възразили. Порази тази причина РБ ще поиска оставката на ВСС със свои собствени мотиви.
„Овладяване на съдебните институции“ от „неясни кръгове и властови центрове“
„Призоваваме ВСС да се саморазпусне. Считаме, че след поредица от публични скандали, които произведе настоящият състав на ВСС, той повече не може да се ползва с доверието ни“, се казва в декларацията, изчетена от Цветан Цветанов, с която управляващите се опитват да тичат пред вятъра и обявяването на евродоклада да бъде посрещнато с тяхна позиция.
Посочва се още, че „членовете на ВСС се занимават с конфликти помежду си, с които не решават нито един от важните проблеми на съдебната власт и обществото. Напротив – правят се опити за търгуване с политическо влияние, решаване на корпоративни и икономически интереси и овладяване на съдебните институции от страна на неясни кръгове и властови центрове.“
Депутатите си свършили работата с Конституцията, но Христо Иванов е виновен
По-нататък в декларацията се изтъква, че депутатите са подкрепили промените в Конституцията, а цялата вина за съдебната реформа е прехвърлена на бившия правосъден министър Христо Иванов: „След подготовката и приемането на актуализираната Стратегия за съдебна реформа и промените в Конституцията обаче се оказва, че в продължение на една година предложените изменения на Закона за съдебната власт не се приведени в съответствие нито с първия, нито с окончателния вариант на промените в основния закон на страната. Освен това в Министерството на правосъдието през същия период не е работено нито по измененията в Наказателно-процесуалния-кодекс, нито по тези в Гражданския процесуален кодекс.“
Проектът за нов Закон за съдебната власт обаче е напълно готов и чака новият министър Екатерина Захариева да го внесе в Министерския съвет. Законопроектът е подробно обсъден с магистратската гилдия, а Христо Иванов изчакваше да се приемат промените Конституцията, върху които законът трябваше да стъпи. След бламирането на „историческия компромис“ Иванов подаде оставка незабавно и нямаше как да внесе ЗСВ.
На въпрос към кого са насочени обвиненията за „несвършените“ задачи в сферата на правосъдието, Цветанов не отговори категорично.
„Към никого не отправяме обвинения“, каза той и добави, че „просто така стоят нещата“. „Това изявление ние сме го представили на групите, с които формираме мнозинството. Те поеха ангажимент в днешния или утрешния ден да заявят своята позиция“, добави Цветанов. Той не коментира кога ГЕРБ са съзрели сериозните прегрешения на ВСС, в които сега го обвиняват.
Съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски каза, че депутатите от РБ са били единодушни за оставката на ВСС, но имат повече мотиви и аргументи от ГЕРБ, които ще съобщят в сряда. Цветан Цветанов заяви, че ако съдебният съвет подаде оставка, същият състав ще изпълнява функциите си си до избирането на нов.
По-рано във вторник вицепремиерът Меглена Кунева призова членовете на ВСС да подадат оставки, тъй като органът вече е загубил репутацията си. Кунева обаче предупреди, че ще настъпи затруднение, ако ВСС се оттегли сега: „По стария закон ли ще избираме нови членове? И когато през март бъде приет новият съдебен закон, пак ли ще избираме?“
Христо Иванов наскоро коментира, че изборът на Димитър Узунов за представляващ ВСС е опит да се разпали скандал, в който да бъде въвлечен премиерът и ВСС „да се скрие“ зад гърба му. Той обясни, че този хор може да е подготвителна фаза за разпускане на ВСС, който да поеме цялата отговорността за доклада на ЕК за съдебната система, за да бъде спасен главният прокурор.
По неофициална информация на Mediapool, докато партиите от мнозинството заседаваха в парламента и подготвят своята декларация, главният прокурор Сотир Цацаров и мнозинството във ВСС също да се събрали, за да обсъждат позицията си по поисканото им оттегляне.
Законодателни ангажименти
В предложената от ГЕРБ декларацията депутатите призовават за политически консенсус и ясен времеви график за реализиране на законовите промени, които да продължат реформата в съдебната система. Те очакват:
– Измененията в Закона за съдебната власт, на основата на измененията в Конституцията. Те трябва да засилят до максимално възможния предел съдийското самоуправление, както и отчетността и децентрализацията в прокуратурата;
– Антикорупционния закон;
– Измененията в Наказателно-процесуалния кодекс, водещи до по-бърз процес, по-малко формализъм, ограничаване на възможностите за безкрайно връщане на делата за доразследване;
– Изработване на проект за Закон за мерките срещу тероризма.
Декларацията завършва с думите: „Ние, народните представители от ПГ на ГЕРБ и партиите, подкрепящи правителството на Бойко Борисов, ще подкрепим тези реални действия за продължаване на съдебната реформа в България.“
Както стана ясно, Патриотичният фронт е възразил срещу това управляващата коалиция да се нарича „ГЕРБ и партиите, подкрепящи правителството на Бойко Борисов“, тъй като Фронтът подкрепял програмата на кабинета, а не самия кабинет. Народното събрание не може да отзове членовете на ВСС от парламентарната квота, единственият начин е те сами да подадат оставка.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране