Управляващите не казват на каква цена държавното дружество „Булгаргаз“ ще купува синьото гориво от САЩ, след като „Газпром“ спря доставките от началото на април. Премиерът Кирил Петков и българска делегация договориха количества втечнен газ от Съединените щати, като първите два кораба се очаква да пристигнат у нас през юни.
„Договорените количества газ в САЩ ще се доставят с кораби и договорите са сключени от „Булгаргаз“. След като имаме договор, ще станат ясни и датите, на които ще бъдат направени доставките и тогава ще бъдат договорени слотове, в които да бъдат разтоварени корабите. Не мога да обявя цена. В обявената от „Булгаргаз“ цена се визира, че тя е за юли, нека да видим какво ще покаже ценообразуването за май и юни.“ Това заяви Радослав Рибарски-председател на парламентарната Комисия по енергетика и член на временната комисия за проверка на спрените доставки от „Газпром“, пред БНТ.
В сряда „Булгаргаз“ обяви цени за юли, без да са ясни цените за май и юни, заради което бизнесът готви голям протест на 18 май. Радослав Рибарски обаче смята, че наредбата по ценообразуване е спазена.
„В момента ще получим по-ниска цена от това, което руският газ е базиран на борсовите цени, които в момента са от 95 до 100 евро, така че не виждам как колегите от опозицията стигат до 120 лева цена за руски газ. До момента цената беше 142 лева за месец април, няма как да очакваме такова чувствително спадане на цената“, коментира Радослав Рибарски.
Според него Временната комисия ще изчисти тези сметки. „Нека да се изслушат всички страни. Нямаме притеснения, че има нещо нередно. Засекретяването се прави по определени правила, ако това е нужно да се засекрети част от нея, за да може поне ние да имаме пълната информация. Търговската тайна е част от договореностите и почти никоя страната не обявява открито своите договорености“, каза Рибарски, който е от „Продължаваме промяната“.
Не така смята обаче коалиционният му партньор БСП. Депутатът от левицата Драгомир Стойнев каза, че към този момент няма как да се гарантира, че договорената цена ще е по-ниска от тази на тръбния газ.
„Факт е, че България за първи път ще навлезе на пазара на втечнен газ като директен получател. Все още има неяснота относно доста елементи от формирането на крайната цена. Когато природният газ влезе в България, тогава ще е ясно и каква ще бъде тя“, заяви Стойнев пред Нова телевизия.
Той обясни, че когато газът се доставя с кораби има много неизвестности. „Може да има забавяне и съответно доставките да се оскъпят. Друго е, когато получаваш природен газ през тръба“, заяви Стойнев.
Той посочи, че все още няма дългосрочен договор, но е хубаво, че премиерът Кирил Петков ясно заяви, че контрактът ще бъде подписан с „Булгаргаз“. Това означава, че няма да има посредници, което гарантира по-ниска цена на синьото гориво, отбеляза Драгомир Стойнев.
По думите му не бива да се очаква, че втечненият газ се складира някъде и очаква купувачи.
„Много държави от години са резервирали конкретни количества. Аз самият през 2013 г. съм бил и в Алжир, и в Катар. В Алжир директно заявиха, че нямат налични свободни капацитети за друга държава, защото те захранват Франция, Португалия и Испания. В Катар искат доста сериозни дългосрочни договори. В момента Германия не успява да се споразумее с Катар. В същото време те искат, ако имат излишни количества, да могат да ги предоставят на други държави членки, но от катарска страна се отказва“, коментира Драгомир Стойнев.
ГЕРБ пуска сигнал до МВР, ГДБОП и ДАНС за далавера при покупката на газ
Междувременно депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев обяви, че ГЕРБ ще внесе сигнал в МВР, ГДБОП и ДАНС за далавера при покупката на газ.
„Нашата информация е, че „Булгаргаз“ купува от този посредник на 102 евро и една част от него му го продаваме обратно за 82 евро. Ще пуснем сигнал в МВР, ГДБОП и ДАНС във връзка с тази далавера. Надявам се временната парламентарна комисия да установи защо ние вече в продължение на месец купуваме отново руски газ, само че над 30 процента по-скъп, което струва на българския потребител над 100 милиона лева„, каза Делян Добрев пред БНТ.
Той изрази надежда да не се засекрети работата на комисията, каквито заявки дадоха управляващите. Ако това стане, обществото няма да разбере безобразията, които са направени през последните месеци, смята Добрев.
„Ако е вярно за договорката за втечнен газ със САЩ, трябва да стане ясно каква цена е договорена и откъде ще се вкара този газ. За май и юни нямаме цена, но се казва какво да очакваме през юли. Манипулация е, защото се сравняват цени в бъдещето с цени от миналото“, коментира Делян Добрев.
Той попита кои са посредниците и как са избрани и защо изобщо е трябвало да бъдат вкарани.
„Поляците започнаха да купуват по-евтин газ, само че от Германия, където цената по руския договор е по-ниска. Руската цена за Гърция е по-висока, после гърците си слагат надценка. Ако ние участвахме в управлението, още февруари щяхме да преговаряме за алтернативни доставки“, разясни Делян Добрев.
Според него има закон за конфликт на интереси, който явно никой не спазва.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране