Още 200 милиона лева дълг под формата на държавни ценни книжа ще бъде поет в края на месеца. Това става ясно от публикация на сайта на Българската народна банка за предстоящ на 27 януари аукцион.
Това ще е втората емисия държавен дълг от началото на годината. След като на 13 януари бяха пласирани при голям интерес 5-годишни ДЦК за 200 млн. лв., сега финансовото министерство ще предложи 10-годишни (с падеж на 21 декември 2029 година) при фиксиран лихвен процент от 0,5 на сто.
На аукциона на 13 януари за първи път бе постигната отрицателна доходност, т.е. купувачите на ДЦК ще плащат на финансовото министерство при техния падеж вместо обратното. Среднопретеглената доходност бе минус 0.11%. Очаквано емисията основно бе изкупена от банките – 64%, които са задължени да държат излишните си пари в БНБ при още по-голяма отрицателна лихва от 0.7%.
Тогава от МФ обясниха, че поемането на нов дълг е съгласно емисионната политика за 2020 г., според която с емисии на ДЦК ще се покриват предстоящи погашения и ще се осигурява стабилност на фискалния резерв. Наистина в първите два месеца на годината са основни падежи по емитирани ДЦК.
Вече се появиха предположения, че новия дълг от 200 млн. лв. в края на януари се поема заради новоучредения „Български ВиК холдинг“, в който държавата ще налее 1 млрд. лв. Вероятно огромната сума ще бъде финансирана от фискалния резерв на страната и това налага той да бъде подсилен.
За тази година България може да поеме нов дълг от общо 2 милиарда и 200 милиона лева според Закона за държавния бюджет. Ако поръчките в предстоящата емисия бъдат одобрени, страната ни вече ще е емитирала нов дълг за 400 милиона лева. През миналата година страната ни пласира ДЦК за близо 1 млрд. лв., с които плати авансово 8-те американски изтребители.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране