Основният извод от изследване на „Галъп интернешънъл” показва малко по-голяма симпатия за (б.а. подалото оставка) правителство на Кирил Петков в сравнение с радостта от неговото падане. Налице е известна мобилизация на привържениците на „Продължаваме Промяната” след вота на недоверие, внесен от ГЕРБ. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия политологът Първан Симеонов.
„Това, което им се случи, е, че от дефекта стана ефект. Всяка власт ерозира в хода на мандата. Ако ПП бяха оставени в предстоящата трудна зима, вероятно рейтингът щеше плавно да спада и малко по-малко да започне да идва времето отново на ГЕРБ“, коментира той.
Данните, които той цитира са от независим телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл” сред 800 души. Проучването е проведено в периода 23-25 юни 2022 г. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 хил. пълнолетни българи.
По думите му основният извод от изследването е, че моментната ситуация показва малко по-голяма симпатия за правителството на Петков.
„Тази поляризация, която се вижда от изследването, е добра за двете страни, тъй като те се стягат. Вижте колко енергични са и „Възраждане“, и ГЕРБ, и ДПС! От друга страна наблюдаваме в синя София „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ колко голяма подкрепа получават. Хиляди хора са на площадите. Жанрът „атрактивен летен протест“ е много ефективен. Виждали сме го няколко пъти през последните десетилетия“, добави той.
„Има естествени процеси, които можеше да доведат до свикването с идеята, че отново ГЕРБ излиза на преден план, но то не се е случило. Ние мерим чисто лабораторно усещането, че при предишните управляващи бе по-добре и далеч няма мнозинства в тази посока“, заяви политологът.
„Проблемът е, че няма алтернатива. Хората не виждат какво по-хубаво може да последва“, обясни той. Затова според него само 40,6% от анкетираните искат нови избори.
„Болшинството иска все пак да се пробва правителство в този мандат”, допълни Симеонов.
Според него, ако отново има избори през есента, може да очакваме по-ниска избирателна активност. По думите му е възможно да гласуват само най-мобилизираните електорати.
„Възраждане“ направи грешка, долепвайки се до ГЕРБ и ДПС и ми се струва, че ще тръпят негативи от това, подчерта той.
„Могат обаче да спечелят бонус от случилото се със Северна Македония, 65% от анкетираните казват, че то не отговаря на националния ни интерес. Най-вероятно няма да има улични протести, както се е случвало в съседни страни, но ще стане нещо много по-лошо – много сериозна национална травма и това за пореден път ще избие някъде“, заяви политическият анализатор.
„Всичко е възможно (б.а. за „Продължаваме промяната“) в зависимост дали ще се наложи интерпретацията „тези се провалиха“ или „те станаха жертви на лошите, които само сваляхме с протести“. Предстои пиарска битка. Обществото не припознава много тези обяснения за мафията и за Русия“, добави той.
„Поляризацията от последните дни може да затрудни съставянето на правителството после. Засега се очертава някакъв геополитически вектор, по който може да се състави, т.е. за евроатлантическия компромис. Това е и шанса на Борисов. Той смята, че по този начин може да излезе от изолацията. Донякъде той е спасен от войната в Украйна. И Борисов, и ДПС може да излизат от „карантината“, за да се прави евроатлантическо мнозинство”, допълни политологът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране