Седмица след като гръмна (буквално) новината за атентат срещу главния прокурор Иван Гешев, не само се засилиха подозренията, че това е инсценировка. Видимият ефект на този инцидент беше да форсира призивите за неговото отстраняване до степен това да стане първостепенна задача, а и условие за бъдещо управление. Новата управленска коалиция, изглежда, ще се обедини около свалянето на Гешев – това поне се очерта като концепция в четвъртък сутринта след изявленията на номинираната за премиер от ГЕРБ Мария Габриел, а след това и реакцията на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ.
„В светлината на обстоятелствата от последните седмици първото, което ще направи министър на правосъдието в моето правителство, е да внесе във Висшия съдебен съвет искане за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев поради уронване престижа на съдебната власт“, каза Габриел в четвъртък сутринта при представянето на кандидатурата й пред парламентарната група на ГЕРБ. Веднага след това Карадайъ изрази одобрение на идеята за внасяне на предложение във ВСС за отстраняване на Гешев – тя е добра, каза той, „защото има създадено напрежение в обществото“.
Този консенсус, изглежда, предрешава въпроса какво ще направи ВСС, на който ще се падне задачата да гласува за освобождаването на Гешев. Настоящият ВСС, изключително дискредитиран, е съставен основно от съдебна номенклатура и партийни протежета, поставени там, за да изпълняват нареждания. От години се говори, че важните решения не се вземат в съвета, а другаде, на „бели покривки“, по израза на Константин Пенчев, бивш председател на Върховния административен съд, а в момента конституционен съдия. Освен това този съвет е с изтекъл мандат и единствено от парламента зависи да избере новите 11 членове на парламентарната квота, за да стартира новия ВСС. Конституционно мнозинство за това ще се намери, защото всички парламентарни партии признават, че то е първостепенна задача пред Народното събрание, макар че ще има спорове как точно да се подели баницата, т.е. квотите на отделните партии в съвета. Това пък поставя сегашният Висш съдебен съвет в зависимост именно от парламента – докога ще продължава мандатът на членовете му, високите заплати, привилегиите и т.н. зависи от депутатите.