11.05.2023 | 13:22
Всички срещу Гешев. На барикадата Иван е сам
Седмица след новината за атентат срещу главния прокурор Иван Гешев призивите за отстраняването му се превръщат в основа за бъдеща управленска коалиция

Седмица след като гръмна (буквално) новината за атентат срещу главния прокурор Иван Гешев, не само се засилиха подозренията, че това е инсценировка. Видимият ефект на този инцидент беше да форсира призивите за неговото отстраняване до степен това да стане първостепенна задача, а и условие за бъдещо управление. Новата управленска коалиция, изглежда, ще се обедини около свалянето на Гешев – това поне се очерта като концепция в четвъртък сутринта след изявленията на номинираната за премиер от ГЕРБ Мария Габриел, а след това и реакцията на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ.

„В светлината на обстоятелствата от последните седмици първото, което ще направи министър на правосъдието в моето правителство, е да внесе във Висшия съдебен съвет искане за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев поради уронване престижа на съдебната власт“, каза Габриел в четвъртък сутринта при представянето на кандидатурата й пред парламентарната група на ГЕРБ. Веднага след това Карадайъ изрази одобрение на идеята за внасяне на предложение във ВСС за отстраняване на Гешев – тя е добра, каза той, „защото има създадено напрежение в обществото“.

Този консенсус, изглежда, предрешава въпроса какво ще направи ВСС, на който ще се падне задачата да гласува за освобождаването на Гешев. Настоящият ВСС, изключително дискредитиран, е съставен основно от съдебна номенклатура и партийни протежета, поставени там, за да изпълняват нареждания. От години се говори, че важните решения не се вземат в съвета, а другаде, на „бели покривки“, по израза на Константин Пенчев, бивш председател на Върховния административен съд, а в момента конституционен съдия. Освен това този съвет е с изтекъл мандат и единствено от парламента зависи да избере новите 11 членове на парламентарната квота, за да стартира новия ВСС. Конституционно мнозинство за това ще се намери, защото всички парламентарни партии признават, че то е първостепенна задача пред Народното събрание, макар че ще има спорове как точно да се подели баницата, т.е. квотите на отделните партии в съвета. Това пък поставя сегашният Висш съдебен съвет в зависимост именно от парламента – докога ще продължава мандатът на членовете му, високите заплати, привилегиите и т.н. зависи от депутатите.

Очаквана развръзка

Всъщност цялото развитие на събитията през последната седмица показва именно тази развръзка. Каквато и да е била целта на атентата срещу Гешев и които и да са били извършителите му.

Буквално за броени дни първоначалните твърдения за инцидента на 1 май бяха опровергани първо от наблюдатели, след това от вътрешния министър Иван Демерджиев в изявление в парламента. Последва остро и недвусмислено разграничаване от Гешев на зам. главния прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлСН) Борислав Сарафов. Седмица по-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също направи интересен коментар по темата: „Искам да убедя всички, че това грозно събитие […] още повече ни амбицира да довършим системната и правната реформа. Двете събития нямат нищо общо. Те не са насочени към лицето Иван Гешев, а да се реформира системата.“ Тези свои думи Борисов подкрепи и с цитат от книга на Алексей Петров, защото „сутринта прелиствал малко литература“. Споменаването на бившата барета е важно, защото той се появи и във второто действие на тази драма през последните дни.

Да отпушим държавата стратегически

„Експертът по национална сигурност“ – основателят на „Лев инс“ Алексей Петров, заяви (в интервю за БНР), че Иван Гешев трябва да се оттегли от позицията, която заема, до приключване на разследването, а най-добре да се оттегли изобщо.

В някакъв смисъл думите на Петров прозвучаха като предложение, на което не може да се откаже: „Това оттегляне ми се струва, че би отпушило държавата в изключително много направления, дори стратегически. В тази ситуация държавата е длъжна да му помогне – да му намери друга подходяща работа„, казва бившата барета и бивш съветник в ДАНС, за когото е известно, че има „общо минало“ с Бойко Борисов и добре познава както ъндърграунда, така и полето, в което той се пресича с политиката. Това пък поражда най-малко два въпроса:

  • Кой всъщност предлага офертата и
  • Дали би имало обществен консенсус държавата да трудоустрои Гешев, при положение че още в първата година от мандата си той предизвика национален протест с искане за оставката му заради нахлуването в президентството, а през втората и третата двама правосъдни министри поискаха отстраняването му заради уронване на авторитета на съдебната власт и дисциплинарни нарушения.

Изводът от всички тези факти е, че никога до този момент Гешев не е бил по-сам. Той беше избран на поста си от много сплотена коалиция от интереси. Борисов от името на изпълнителната и законодателната власт даваше пълната политическа подкрепа, Пеевски и ДПС от името на съдебната и медийната власт заедно с част от ъндърграунда гарантираха самия избор. Днес обаче Гешев вече, изглежда, не може да разчита на Борисов (а и той няма властта), подкрепата вътре сред прокурорите е пропукана, лоши сигнали идват и от лица като Алексей Петров. Неясно е само дали той все още може да разчита на Пеевски. Офертата на Мария Габриел обаче и изказването на Карадайъ предполагат, че вече и тази подкрепа е оттеглена – нито един от двамата не е в позиция да се противопостави на интересите на Пеевски. Това отваря възможност за други ходове.

Тази дни съдии и адвокати коментираха друг вариант – министърът на правосъдието Крум Зарков има всички основания отново да сезира Висшия съдебен съвет за поведението на Иван Гешев и да поиска отстраняването му за уронване на престижа на съдебната власт с действията му. Това всъщност е предложението и на Мария Габриел.

На свой ред доц. Наталия Киселова в интервю пред бТВ от вторник обяви, че главният прокурор Иван Гешев трябва да се оттегли от длъжността си, докато трае разследването на инцидента с колата му, за да не се създава съмнение в обективността на производството. Киселова се позова на изявлението на зам. главния прокурор и шеф на следствието Борислав Сарафов пред БТА, че Гешев, който е потърпевш в инцидента, е наредил присъствието на местопроизшествието на прословутия израелски експерт, пристигнал два часа по-рано у нас, от чието име бяха направени коментарите за унищожителен взрив, целящ да убие именно Гешев, който се е спасил по чудо. „Има проблем, когато участник или потърпевш нарежда какви да са следствените действия“, коментира Киселова, според която и етичната комисия на Висшия съдебен съвет, и прокурорската му колегия трябва да се занимаят с проблема.

Всъщност въпросът доколко изобщо прокуратурата и следствието, подчинени на главния прокурор, могат да разследват данни за престъпление, извършено срещу главния прокурор, бе поставен още в първите дни след покушението, когато се чуха противоречивите обяснения на Сарафов, заместника му Ясен Тодоров, говорителя на Гешев Сийка Милева и говорителя на следствието Мариан Маринов. А прокурорската агитка във вторник на стълбите на Съдебната палата в подкрепа на Гешев само засили това усещане за всякакво отсъствие на независимост в прокуратурата.

Така или иначе, хипотези за законосъобразно отстраняване на Гешев не просто съществуват, те трябва да бъдат реализирани. А трудоустрояването му от държавата е нещо, което трудно ще бъде прието.

Въпроса с атентата и кой има интерес от него

Развитието на нещата до момента поставя по нов начин въпроса кой е извършител на атентата и кой има интерес от него. Подозренията за инсценировка остават, но това само засилва интригата – кой стои зад организацията и изпълнението на взрива.

Изявлението на вътрешния министър Демерджиев в петък пред парламента предизвика взрив от коментари, защото то събори някои грижливо изграждани легенди около атентата срещу Гешев.

„Главният прокурор е пътувал по обичаен за него маршрут с една бронирана лимузина, в която не е било семейството му, а само охранители от НСО. Взривът не е бил с мощност 3 кг тротил, а много по-слаб, щетите по колата са незначителни, на практика – един пробит фар. Колата на главния прокурор е по-защитена от тази на президента, каза Демерджиев. После поясни пред журналисти, че лимузината на Гешев била специално купена от Бюрото за защита, когато то беше към главния прокурор, но не е предадена на Министерството на правосъдието, когато бюрото се премести към него, и се ползва единствено от главния. Израелският експерт по тероризъм, извършил огледа на местопрестъплението противно на всички правила и по нареждане на Гешев, кацнал в София 95 минути преди взрива, каза още Демерджиев.

„Двете обстоятелства, които от самото начало будеха сериозно притеснение около предполагаемото покушение срещу главния прокурор (при положение че той е невредим), бяха, че е пострадал охранител от НСО и че е пътувал с децата си, които много се изплашили. И двете са вече категорично опровергани“, написа във „Фейсбук“ бившият прокурор Андрей Янкулов, експерт към АКФ. Няма законови основания за присъствие на израелски експерт на местопроизшествието, написаха и други юристи.

Веднага след изявлението на Демерджиев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ поискаха оставката на Сарафов заради „тежки съмнения в обективността на службата“. Той от своя страна публикува позиция през БТА, че е бил подведен от думите на главния прокурор за присъствието на семейството му в колата, имайки предвид първия коментар на Гешев пред „Епицентър“, че се притеснява за децата си, които много са се уплашили.

Два дни по-късно Сарафов даде много остро интервю пред БНР, в което вече направо се разграничи от главния: „Може би е назрял моментът да му кажа лично, че някои неща може би трябва да се поправят, да се артикулират. Както прокуратурата навлезе в политиката, така и политиката навлезе в прокуратурата. Прокуратурата трябва да промени доста от публичното си говорене, от своя облик, трябва да излезе от парламента и ромските махали, да се върне в съдебните зали. Прокуратурата трябва да излезе от много места.“ Сарафов добави, че съпругата му също е прокурор и многократно му е казвала, че и прокурорите искат институцията да излезе от политиката. В този контекст дойде и репликата му, че „в прокуратурата работят много достойни магистрати, не слагайте всички под един знаменател“.

Сарафов потвърди, че няма да си подаде оставката, защото се ползва с доверието на колегите си, но ще предложи на ВСС освобождаването на Ясен Тодоров от длъжността зам.-директор на НСлС (което и направи в сряда). Тодоров е бивш член на ВСС, а преди това – на Инспектората към ВСС, номиниран от различни политически сили, известен като човек от обкръжението на Сотир Цацаров и Иван Гешев, говорител на статуквото в системата. За поста зам.-директор на НСлС беше номиниран от главния прокурор, за разлика от другите двама зам.-директори, които са номинация на Сарафов.

В крайна сметка Сарафов не отрече, че е в конфликт с Гешев, само уточни, че „доколкото има конфликт, той е на принципна основа“, като припомни, че в края на мандата на Цацаров е бил в конфликт и с него. Сарафов критикува главния прокурор, че не е излязъл с позиция след инцидента и особено, че не е обяснил на колегите си. Не отрече, че се разследва и версия за инсценировка на атентат, като добави, че по делото не работят само следователи, а и екипи от МВР.

Рязкото влизане на Сарафов в публичното пространство на свой ред поставя и въпроса кой ще е следващият главен прокурор. Или изпълняващ длъжността.

През това време, докато тук е основна тема, главният прокурор Иван Гешев реализира богата международна програма – първо на международна конференция в Истанбул за ролята на дигитализацията при разследването, а след това – в САЩ, на поредна среща с еврейски организации, с които за пореден път е обсъждал борбата с антисемитизма.

В публичното пространство се коментират няколко версии за взрива на пътя – от терористичен акт, целящ убийството на главния прокурор, през евтина инсценировка, замислена да го превърне в жертва, до безвреден фойерверк, който само да уплаши Гешев и да го предупреди, че е добре сам да се оттегли. При всички случаи, какъвто и да е бил замисълът, реакцията на Гешев и неговото обкръжение създадоха впечатлението, че той сам се простреля в крака. Опитът да бъде изкаран жертва и/или българския Джовани Фалконе провокира толкова много присмех в медиите и социалните мрежи, че нагледно показа ниския рейтинг на прокуратурата и главния. Но междувременно в сряда вътрешният министър Демерджиев потвърди, че в МВР вече има информация за конкретни лица, свързани с взрива срещу главния прокурор, а част от данните се обработват от анализатори от Европол. Което дава надежди, че реално разследване ще има и рано или късно ще научим истината за инцидента с главния прокурор на пътя за Самоков.

Мирела Веселинова, Капитал

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране