Втори лифт на Банско ще има при заявен инвестиционен интерес. Това съобщи екоминистърът Нено Димов на пресконференция след заседанието на Министерски съвет. В пресконференцията участваха и вицепремиерите Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, както и министърът на спорта Красен Кралев. Докато министрите заседаваха, на метри от тях природозащитници протестираха срещу построяването на кабинката. В същото време протестиращи жители на Банско и околните населени места блокираха главния път Е-79 край Симитли. Най-малко 200 души са се събрали при входа на Симитли, за да настояват отново за изграждането на втори кабинков лифт в Банско.
„На заседанието на правителството беше внесена и приета точка, която ясно възлага на министъра на околната среда и водите при наличие на инвестиционен интерес за изграждането на нова кабинкова линия в ски зона Банско да се предприемат спешно всички мерки по екологичното законодателство, така че такава да бъде направена във възможно най-кратък срок“, обясни министър Димов.
Той уточни, че едната точка е свързана с изменението на Плана за управление на Национален парк „Пирин“, подготвеното през 2013 година, минало и прието от Висшия експертен екологичен съвет. Подписано е от тогавашния министър на околната среда и водите и не е стигнало до МС поради смяната на правителствата и служебното правителство. В последствие било решено, че трябва да се изчака новият План за управление на „Пирин“, който обаче през март влезе в съдебна фаза, която не е ясно кога ще свърши.
Нено Димов бе категоричен, че съоръжението ще се изгради при спазване на изискванията за опазване на околната среда и изискванията на Европейския съюз.
Валери Симеонов защити правителственото решение с поговорката: „Вода гази, жаден ходи“. Според него хората от региона трябва да се възползват икономически и благодари на премиера Борисов за „национално отговорното поведение“.
„Предстои да подходим по същия начин по отношение на другите възможни планински курорти в Стара планина, Родопите и Витоша“, посочи той и допълни, че е обсъждано и възстановяването на държавния лифт на Витоша.
Красимир Каракачанов се включи също с поговорка: „Сговорна дружина, планина повдига“. Той подчерта, че е време да почерпим от опита на други европейски държави, където населението в планинските райони просперира, а при нас в тези райони са най-бедни и миграцията е най-засилена.
Проектът за промяна на Плана за управление е внесен от община Банско и е разгледан на заседание на Висшия експертен екологичен съвет при МОСВ. От Министерски съвет съобщиха, че той е в съответствие с решенията на Комитета за световно наследство, които допускат развитие на съоръжения за ски спорт в т. нар. „буферна зона“ на обекта на световното наследство – Пирин, съвпадаща по граници с туристическата зона, за която се отнасят одобрените промени. Те ще позволят на община Банско да изготви план за развитие на туристическата зона, включваща ски зоната над града, която обхваща само 2% от национален парк „Пирин“.
Промените в Плана за управление на НП „Пирин“:
1. В точка 1:
а) в подточка 1) накрая се добавя „освен допустимите в съответните зони“.
б) подточка 6) се изменя така:
„6) „Изкуствено осветление на територии извън Зоната за туризъм и Зоната на сгради и съоръжения“.
2. В точка 14 се създава подточка 10):
„10) Водохващане“.
3. В точка 16 се създават подточки 11) и 12):
„11) Дейности по изграждане на писти и строителство на въжени линии и съпътстващата ги техническа инфраструктура, съгласно одобрени устройствен план или изменение на такъв план и инвестиционни проекти/намерения, въз основа на влезли в сила крайни актове за одобряване/съгласуване по процедурите за екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда по реда на глава шеста от Закона за опазваме на околната среда и/или по процедурата за оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие“.
12) Изкуствено осветление за целите па обслужване на обекти по т. 11)“.
4. В точка 17 се създава подточка 11):
„11) Дейности по разширение на писти и строителство на въжени линии, в рамките на границата на зона III – Зона за туризъм, съгласно одобрени устройствен план или изменение на такъв план и инвестиционни проекти/намерения, въз основа на влезли в сила крайни актове за одобряване/съгласуване по процедурите за екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или по процедурата за оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие“.
5. В таблица 32 „Разрешени дейности на територията на парка по зони“, на ред 9 „Строителство, ремонт и реконструкция т. V. 9.“, в колони 3 „IIа Зона за опазване на горските екосистеми и отдих“ и 5 „III Зона за туризъм“, „тиретата“ се заменят с цифрата „3“.
6. В точка 76, накрая се добавя „и зона III – Зона за туризъм“.
7. В точка 77, подточка 13) се изменя така:
„13) Дейности по изграждане и разширение на ски писти и строителство на въжени линии и съпътстващата ги техническа инфраструктура в рамките на зона Ill-Зона за туризъм и в затворената от външните й граници зона IV-Зона на сгради и съоръжения, съгласно одобрени устройствен план или изменение на такъв план и инвестиционни проекти/намерения, въз основа на влезли в сила крайни актове за одобряване/съгласуване по процедурите за екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или по процедурата за оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие“.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Не виждам никаква нужда от втора кабинка на Банско, ако си пуснем отново в действие подновени всички съоръжения на Витоша, и освен това се обърнем към строителство на нови ски писти – Ком, Сапарева баня, Разлог,Добринище, Сютка и т.н.